Minerály a horniny Slovenska      :: prepni na celú stránku

Zbieranie minerálov

Retro 2006: Sedlo Pleso – Kanderka (1. časť)
zdroj: Rastislav Sabucha
pridané:
22.1.2022

Podvečer na konci leta. Hrebeň štiavnického pohoria je porastený trávou, ktorá už dostáva zlatistý nádych. Modrá turistická značka vedie po vrstevnici, po starej ceste. Môžeme tu vidieť pingy, zbytky výsypiek, jarkov. Celé okolie bolo v minulosti prevŕtané baňami.

Pod cestou ležia Štiavnické Bane, nádherná je reťaz vodných nádrží Bakomi, Veľká Vindšachta a Evička. Celý čas ideme sami, nikde ani živej duše. Bolo zlé počasie a vyjasnilo sa len pred chvíľou. Takže si môžeme vychutnať samotu na horách. Ráz miesta je skutočne takmer vysokohorský – trávnaté hole pripomínajú hrebeň Veľkej alebo Malej Fatry. Miestami dokonca vidieť skupiny smrekov a zrejúce čučoriedky.

Naša cesta vedie od sedla Pleso popod Kanderku do sedla pod Kanderkou. Tu sa rozhodujeme, či sa ideme vrátiť, alebo či máme zostúpiť dolu do Štiavnických Baní. Volíme druhú možnosť – zblízka sa chceme pozrieť na tajchy. Dieťatko v kočíku pekne zaspalo, kým to bude triasť, tak sa neprebudí. Nachádzame vhodnú odbočku a zostupujeme k tajchom.


Zväčšiť obrázok

rs