Minerály a horniny Slovenska      :: prepni na celú stránku

Zbieranie minerálov

Retro 2006: Žila Terézia, Chodník Andreja Kmeťa (1. časť)
zdroj: Rastislav Sabucha
pridané:
2.4.2022

Další výlet ktorý podnikáme z obľúbeného sedla Červená studňa. Prichádzame autom, odstavujeme na parkovisku, vyťahujeme vybavenie a po krátkom rozhliadnutí začíname túru. Smerom k Banskej Štiavnici nás vedie modrá turistická značka - chodník Andreja Kmeťa. Tento chodník (cesta) by nás teoreticky doviedol až na samotný vrchol Sitna, my však máme cieľ menší a to prechod ponad Banskú Štiavnicu na Hornú Roveň. Cesta najprv mierne klesá, potom čoraz strmšie a strácame výšku veľmi razantne. Práve pri ceste dobre vidieť pozostatky povrchovej banskej činnosti.

Sme na žile Terézia, horniny sú tu predovšetkým andezity aj s kremennými žilami. Nad nami sa dvíha vrch Paradajz s krížom. Je dominantou, ktorá sa dá veľmi ľahko rozoznať. Vedľa neho Rosniarky. Cesta prestane klesať a vedie po vrstevnici ponad Banskú Štiavnicu.

Lúky striedajú rôzne menšie a väčšie lesné porasty. Niektoré sú veľmi staré a obsahujú zaujímavé drevinové zloženie. Veľmi pekné sú smrekové porasty. Je síce pravdou, že smrek do týchto nadmorských výšok veľmi nepatrí, ale k Banskej Štiavnici sa priamo hodí.

Je teplý deň, lesy sú prežiarené slnkom a všade nádherne vonia živica. Pod porastom sa rozprestiera široký pás čučoriedky. Prichádzame k odbočke na Klinger. Tu máme menší orientačný zmätok - chvíľu musíme rozmýšľať, ktorá cesta vlastne ide na Hornú Roveň. Nakoniec sa orientujeme, zisťujeme že chodník na Hornú Roveň vedie popri rozpadajúcom sa železnom plote, je veľmi nenápadný a zarastený pŕhľavou. Našťastie je dosť krátky - tlačíme ním kočík.

Zrazu vychádzame na cestu, ktorá vedie na Hornú Roveň. Stúpame už len krátko a sme tam. Horná Roveň je jednou z najvyššie položených baníckej obci pri Štiavnici, je spojená so Štiavnickými Baňami. Dnes tu niet skoro žiadnych návštevníkov, je už v podstate koniec leta a dá sa povedať, že dovolenkári sú preč. Miestnych obyvateľov je tiež málo. A mnohé z domčekov slúžia skôr ako chaty. Prechádzame prázdnou dedinou, ďalej okolo starého banského závodu na Hornej Rovni. Ten je už samozrejme odstavený, ostali len budovy. Veľká halda je dodnes zdrojom pekných ukážok nerastov. Na hrebeni za Tanádom oddychujeme, kŕmime dieťa a čaká nás spiatočná cesta k autu. Celý výlet nám trvá okolo štyroch hodín. Krásna prechádzka Štiavnickými vrchmi. Dovidenia.

GPS: https://mapy.dennikn.sk/?x=18.88585&y=48.46421&ref=permalink

obr
Zväčšiť obrázok

rs