...
Minerály a horniny Slovenska      
:: prepni na celú stránku

Minerály

Halloyzit - Al4(Si4O10)(OH)8.4H2O

trieda

kremičitany

kryštálová sústava

trojklonná

tvrdosť

2-2,5

hustota

2,6 - 2,63

štiepateľnosť

dokonalá bazálna

lom

nerovný


Halloyzit - Michalovce

Halloyzit je minerál kryštalizujúci v monoklinickej sústave, chemicky zásaditý kremičitan hlinitý – Al2Si2O5(OH)4.

Charakteristika

Minerály kaolinitovej skupiny, do ktorej patria kaolinit, nakrit, halloyzit a ďalšie tvoria veľmi malé pseudohexagonálne lupienky a šupinky. Môžu sa vyskytovať v podobu celistvých, zemitých alebo ílovitých agregátov. Farba sa mení od bielej a bezfarebnej po žltkastú, červenkastú alebo modrastú; vryp je biely. Minerály kaolinitovej skupiny bývajú priehľadné až priesvitné a vyznačujú sa perleťovým až matným alebo zemitým leskom.

Kryštalografia

Halloyzit sa vyskytuje vo viacerých polytypoch.

Vznik

Tvoria sa premenou živcov a iných kremičitanov bohatých na hliník pri zvetrávaní a to najmä vo vlhkých oblastiach. Vo väčšom meradle vznikajú pri prenikaní hydrotermálnych roztokov cez horniny. Granity sa môžu zmeniť až na nespevnenú masu, ktorú tvorí najmä kremeň, sľuda a kaolinický íl.

Poznávanie

Kaolinitové minerály sú vo vlhkom stave plastické a pri zohrievaní v uzatvorenej skúmavke strácajú vodu. Na určenie jednotlivých minerálov skupiny kaolinitu sú potrebné špeciálne optické metódy.

Výskyty na Slovensku

Michalovce-Biela hora, Machulince, Červenica, Kalinovo, Kremnica, Krškany, Lúčky, Podhoroď, Poltár, Poruba pod Vihorlatom.

Zdroj

https://sk.wikipedia.org/wiki/Halloyzit
PELLANT, Chris; PELLANT, Helen. Horniny a minerály.: Osvěta, 1994. 256 s. ISBN 80-217-0582-5.