...
Minerály a horniny Slovenska      
:: prepni na celú stránku

Minerály

Sillimanit - Al2OSiO4

trieda

kremičitany

kryštálová sústava

kosoštvorcová

tvrdosť

6,5 - 7,5

hustota

3,23 - 3,27

štiepateľnosť

dokonalá

lom

nerovný

Foto

https://www.mindat.org/photo-410556.html

Sillimanit je tvrdý rombický hlinitokremičitanový minerál zo skupiny nesosilikátov s podobnou štruktúrou a podmienkami vzniku ako kyanit a andaluzit.

Je pomenovaný podľa americkom chemikovi B. Sillimanovi (1779 – 1864). Prvýkrát bol opísaný v roku 1824 na základe výskytu v Chichestri v Middlesex County, v štáte Connecticut v USA mineralógom G. T. Bowenom.

Vlastnosti

Tento minerál vytvára dlhoprizmatické, ihličkovité kryštály s vertikálnym ryhovaním. Vyskytuje sa aj vo forme lúčovito vláknitých, chumáčikovitých agregátov, ktoré sa nazývajú fibrolit. Je bezfarebný, prípadne sfarbený prímesami do siva, hnedasta, zelenkasta a pod. Je to priehľadný až priesvitný minerál so skleným alebo hodvábnym leskom. Nerozpúšťa sa v kyselinách a pod dúchavkou sa netaví.

Vznik

Vzniká predovšetkým v regionálne metamorfovaných horninách, vznikajúcich pôsobením veľkých teplôt a tlakov (svory, ruly). Vyskytuje sa aj v pegmatitoch.

Výskyt

Vyskytuje sa buď ako súčasť premenených hornín stredného a vysokého stupňa, alebo v termálnych aureolách okolo intruzívnych komplexov vysokých teplôt.

Vo svete

Známy z USA zo štátov Oklahoma, Pennsylvania, New York a Severná Karolína. Ale aj z Kanady, Írska, Škótska, Nemecka, Srí Lanky, Mjanmarska, Indie, Kórey. Tiež zo Zimbabwe a Kene. V Česku je známy z pararúl Českomoravskej vrchoviny a Krušných hôr.

Česko

V rulách a migmatitech na Šumavě, v krystalických břidlicích na Českomoravské vrchovině

Na Slovensku

Na Slovensku ho možno nájsť v premenených horninách tatrika v Západných Tatrách – Jamnícka, Žiarska, Jalovecká dolina. Vyskytuje sa aj v iných jadrových pohoriach, napr. v Nízkych Tatrách v oblasti Besnej (Králičky), v Malej Fatre (Dubná Skala), Malých Karpatoch a Považskom Inovci (väčšinou akcesorický).

Referencie

Sillimanit, Minerály a horniny Slovenska [online]. mineraly.sk, [cit. 2013-11-16]. Dostupné online.
Manutchehr-Danai, M., 2009, Dictionary of Gems and Gemology. Springer-Verlag, Berlin Heidelberg, s. 780
Jedickeová, L., 2003: Nerasty a horniny. Cesty, s. 150

Zdroj

https://sk.wikipedia.org/wiki/Sillimanit
https://cs.wikipedia.org/wiki/Sillimanit
https://www.mindat.org/min-3662.html
PELLANT, Chris; PELLANT, Helen. Horniny a minerály.: Osvěta, 1994. 256 s. ISBN 80-217-0582-5