Minerály a horniny Slovenska      :: prepni na celú stránku

Zahraničie

HU - Tatabánya
zdroj: www.wikipedia.org
pridané:
31.5.2009

Mesto sa nachádza na úpätí vrchu, v doline medzi kopcami Vertes a Gerecse, na ploche 94 km2, údolie je 14 km dlhé. Má 75000 obyvateľov. Vzhľadom k svojej polohe je dôležitým uzlom železnice Viedeň-Budapešť (M1) a diaľnice Viedeň-Budapešť.

Vzhľadom ku svojej výhodnej polohe bolo osídlené už v paleolitickom veku. To vyplýva z kolekcie nálezov v jaskyni Szelim. V oblasti, kde sa potôčik Altal a potok Galla zlieva, bola objavená osada z obdobia maďarského dobytia. Legenda hovorí, že to Árpádove vojská porazila vojská Svätopluka, Moravského kniežaťa v mieste Bánhida.


Počiatky uhoľných baní

Ťažba uhlia začala v tejto oblasti na konci 19. storočia, ktoré dala kraju nový ráz priemyselnej povahy.

Mesto bolo založené dňa 10. októbra 1947 zjednotením Alsógalla, Felsőgalla, Bánhida a Tatabánya. Nové mesto stalo sídlom okresu Komárom v roku 1950. Tatabánya bola predovšetkým banské a priemyselné mesto, až do zmeny politického režimu. Obec Galla bola uvádzaná v listináchod  roku 1251. V Bánhide sú stopy osady z obdobia maďarského dobytia krajiny.

V jaskyni Szelim sú známe nálezy z obdobia praveku. Banícke mesto leží v doline potoka Galla a je ekonomické centrum a centrum cestovného ruchu. Je jedným z najdynamickejšie sa rozvíjajúcich miest v Maďarsku.

wikipedia.org