Minerály a horniny Slovenska :: prepni na celú stránku
Zahraničie |
EN - Portlandský kameň
zdroj:
https://en.wikipedia.org
pridané: 8.12.2024
Portlandský kameň (Portland stone) je vápencový geologický útvar (formálne nazývaný Portland Stone Formation ) datovaný do titónskeho veku neskorej jury, ktorý sa ťaží na ostrove Portland v Dorsete v Anglicku. Lomy sú vyrezané do lôžok bielo-sivého vápenca oddelených chertovými lôžkami. Vo veľkej miere sa používa ako stavebný kameň na Britských ostrovoch, najmä vo veľkých verejných budovách v Londýne, ako je katedrála svätého Pavla a Buckinghamský palác. Portlandský kameň sa vyváža aj do mnohých krajín, používa sa napríklad v sídle OSN v New Yorku.
Kameň sa v Portlande ťaží už od rímskych čias a v 14. storočí sa prepravoval do Londýna. Ťažba ako priemysel sa začala začiatkom 17. storočia s dodávkami do Londýna pre "banketový" dom Inigo Jonesa. Wrenova voľba Portlandu pre novú katedrálu svätého Pavla bola veľkou podporou pre lomy a etablovala Portland ako londýnsky stavebný kameň. Ostrov bol od roku 1865 spojený železnicou so zvyškom krajiny. Spoločnosť Albion Stone PLC ťaží a ťaží portlandský kameň od roku 1984. Portland Stone Firms Ltd ťaží portlandský kameň od roku 1994.
Cement
Termín "portlandský cement" vytvoril Joseph Aspdin, ktorý si v roku 1824 nechal patentovať hydraulické spojivo vytvorené spaľovaním zmesi vápenca a hliny, pripomínajúce predtým existujúci rímsky cement a predstavujúce materiál, o ktorom dúfal, že vyzerá ako slávny portlandský stavebný kameň.
Viac: https://en.wikipedia.org/wiki/Portland_stone
https://en.wikipedia.org