Minerály a horniny Slovenska :: prepni na celú stránku
Zaujímavosti |
Vymeníme
Kremnicu za zlato?
zdroj:
Kremnické noviny
3/2007
pridané: 24.3.2007
Kremnicu v minulosti zlato pozdvihlo, azda ju teraz jeho ťažba nepochová. V Kremnici som sa ako poslankyňa stretla so zástupcami občianskeho združenia Kremnica nad zlato. Vyprofilovala sa z neho silná občianska skupina, ktorá sa rozhodla chrániť svoje mesto pred zámermi povrchovej ťažby zlata kyanidom. Len pár týždňov po tom ma oslovila iná skupina z druhého brehu, ktorá argumentovala rozvojom priemyslu, odvolávajúc sa na neškodné moderné technológie a prínos, ktorý ťažba štátu prinesie.
Vždy sa menšina vraj podriaďuje väčšine. Kto je tu však väčšina? Proti ťažbe sa vyslovilo Mestské zastupiteľstvo v Kremnici, poslanci samosprávneho kraja Banská Bystrica a obyvatelia mesta, čoho dôkazom je výsledok komunálnych volieb. Vždy sa vraj má ustúpiť verejnému záujmu. Čo však je v tomto prípade verejný záujem? Respektíve, čo je v tomto prípade štátny záujem? Dokument, ktorý by jasne deklaroval dlhodobé štátne záujmy Slovenska jednoducho neexistuje. Diskusia okolo možnosti deklarovania štátnych záujmov sa orientovala predovšetkým na politický zápas, a nie na štátne záujmy. Aký bol vlastne štátny a verejný záujem pri privatizácii SPP alebo slovenských elektrární?
Bolo to skutočne v záujme štátu alebo v záujme istých vplyvných skupín, ktoré si parcelujú Slovensko? Alebo sa za národné stratégie a priority budú považovať len rozhodnutia vládnych koalícií, ktoré sa striedajú? Pri hľadaní riešenia s ťažbou zlata v Kremnici by nevznikli nijaké problémy, ak by strategický dokument štátu jasne deklaroval aj štátny záujem v oblasti ochrany životného prostredia na desiatky rokov. Veď v roku 2002 bola schválená Národná stratégia trvalo udržateľného rozvoja. Podľa nej by sa povrchové ložiská mali ako existujúce zdroje ponechať na rozhodnutie budúcim generáciám a nevyužívať ich v súčasnosti.
Zmenilo sa niečo od roku 2002? Alebo my sme už tá budúca generácia, ktorá je odkázaná nakladať so zlatom. Možno pribudne pár miliónov do štátneho rozpočtu, ale bude nám stáť za to takto obchodovať s historickým dedičstvom, obchodovať s územím a hlavne s občanmi, ktorých osud sa má podriadiť biznisu. Doteraz sme sa pýšili geografickým stredom Európy, kapucínskym kláštorom s kostolíkom a prírodou, ktorá z tohto miesta robí raj na zemi, ale môžeme zažiť aj vyľudnenú oblasť a kráter, ktorý vraj má byť po ťažbe ako múzeum alebo botanická záhrada. V argumentácii som počula aj prirovnanie, že hádam nechceme byť ďalším bielym koňom v Európe, ak by sme povrchovú ťažbu zlata kyanidom úplne zakázali ako v Českej republike.
Možno nebudeme ďalším bielym koňom, ale stojí nám za zváženie sprísniť používanie kyanidu pri povrchových ťažbách tak, aby sme sa mohli pozrieť budúcim generáciám do očí, že sme nemysleli len na seba a prítomnosť. Dnes vymeníme Kremnicu za zlato, zajtra iné mesto za urán a pozajtra zistíme, že už nemáme čo vymieňať. Možno práve naopak, vďaka zlatu ukrytému v Kremnických vrchoch získame. Ak v minulosti Kremnicu oživila ťažba zlata, zostáva mi len dúfať, že v súčasnosti ju ťažba zlata nepochová.
Kremnické noviny 3/2007