Minerály a horniny Slovenska      :: prepni na celú stránku

Zaujímavosti

Lonar - kráter v Indii
zdroj: www.geology.com
pridané:
28.4.2008

Pôvod indického kráteru Lonar vyvolával otázky už krátko po svojom objavení v roku 1823 britským dôstojníkom C.J.E.Alexandrom. Kráter Lonar nájdeme na známej Dekkanskej planine - masívnej vulkanickej čadičovej tabuli, ktorá je pozostatkom erupcií pred 65 miliónmi rokov. Práve jeho poloha uprostred sopečných vyvrelín viedla niektorých geológov k domnienke, že sa jedná o sopečný kráter. Dnes je lonarský kráter považovaný za pozostatku pádu meteoritu, ktorý sa odohral niekedy pred 35000 až 50000 rokmi. Jeho priemer je asi 6000 stôp (jedna stopa = približne 33 cm).

Družica NASA s názvom The Advanced Spaceborne Thermal Emission and Reflection Radiometer (ASTER) získala tento obrázok kráteru Lonar 29. novembra 2004. Na obrázku, ktorý je zhotovený v nepravých farbách ružová znázorňuje holý podklad, modrá a biela farba znázorňuje štruktúry zhotovené človekom. Tmavomodrá farba indikuje vodu, zelená vegetáciu a purpurová farba neúrodnú pôdu. Jazero obkolesené vegetáciou vypĺňa kráter - jeden z mála prírodných prvkov na scéne. Znaky po ľudských sídlach nachádzame okolo jazera, hlavne ako modrý fľak a biele bodky severovýchodne od jazera. Na okolí týchto sídiel sú poľnohospodárske pozemky a polia.

Kráter Lonar je hlboký približne 150 metrov s priemerom 1830 metrov. Okraj kráteru sa dvíha okolo 20 metrov nad okolitý povrch terénu. Teóriu meteorického pôvodu lonarského kráteru postavili vedci na niekoľkých znakoch, predovšetkým na prítomnosti tzv. maskelynitu. Maskelynit patrí medzi tzv. prírodné sklá vznikajúce práve pri dopade rýchlo letiacich meteoritov. Článok publikovaný v Science v roku 1973 poukázal na tento materiál a zdôraznil, že situácia meteorického kráteru v sopečných bazaltoch je podobná impaktným kráterom na povrchu Mesiaca. Preklad: ts

Obrázok a anglický originál článku: http://geology.com/nasa/lonar-impact-crater.shtml