Minerály a horniny Slovenska      :: prepni na celú stránku

Zaujímavosti

Sopky
zdroj: www.referaty.sk
pridané:
15.5.2008

Popocatepetl

Popocatépetl - činná sopka v Strednej Amerike, 65 km juhovýchodne od Ciudad de Mexico. Má dva vrcholy spojené horským chrbtom. Kráter má obvod 1 km a hĺbku 150 m. Popocatéplt znamená v jazyku Indiánov ,, fajčiaca hora ,, i keď je sopka v kľude od r. 1928. Občas z nej vystupuje oblak dymu. Podľa legendy bol Popocatéplt astécky bojovník, o ktorom so rozširovala mylná správa, že bol zabitý v bitke. Po tom, ako sa to dozvedela jeho milenka Ixtaccíhuatl, zlomilo to jej srdce a zomrela. Keď sa bojovník Popocatéplt vrátil a našiel ju mŕtvu, bdel pri nej tak dlho, kým aj on zomrel.

Etna

Etna je nesporne kráľovnou medzi európskymi vulkánmi. Je totiž nielen najvyššia na celom kontinente, ale i zďaleka najaktívnejšia. Zápis o sopke je už z 5. stor. p.n.l., keď básnik Pindaros opísal spomínaný zápas bohov dvoch generácií a v symbolických detailoch zachytil podrobnosti výbuchu v roku 479 p.n.l., keď „ stĺp nebies“ ( Etna) cez deň chŕlil lávu a v noci vyvrhoval rozžeravené kamene, ktoré zapaľovali lesy a potom sa kotúľali do mora. Odvtedy do konca 20. stor. bolo zaznamenaných 135 výbuchov, približne každých 18 rokov jeden.

Zaujímavosť: Jedným z mála ľudí, ktorí na Etne skončili svoj život, bol starogrécky filozof Empedokles, ale on sa vrhol do jej krátera so samovražedným úmyslom. Predtým však strávil pokojné roky v dome blízko jej vrcholu.

Krakatau

Pred vyše miliónom rokov sa v mori na západ od indonézkeho ostrova Jáva vytvorila kuželovitá sopka. V priebehu času vrchol hory zničili erupcie. Nad morom vyrastli nové vrcholy a vytvorili ostrov nazývaný krakatau, 9 kilometrov dlhý a 813 metrov vysoký. 26,8,1883 sa odrazu ozval ohlušujúci výbuch a všetko naokolo zakryl velký čierny mrak popola. Na další deň največšia doteraz známa explozia ostrov roztrhla. Dve tretiny Krakatau jednoducho zmizli. Hukot bolo počuť až v Austrálii, vzdialenej 3 200 kilometrov. Viac ako 19 kilometrov štvorcových skál rozdrvilo na prach a vytrhlo do vzduchu. Oblasť vo vzdialenosti 280 kilometrov bola 2,5 dňa zahalená v úplnej tme. Prílivové vlny zmietly dediny na brehoch ostrovov Jávy a Sumatry a 36 000 ľudí zahynulo.

Zaujímavosť: Účinky výbuchu pocítili ľudia na celej zemeguli. Všade poklesla teplota, pretože prach zabránil prenikaniu slnečných lúčov na zemský povrch. Až v Londýne a západnom pobreží USA bolo možné vidieť nádherné červené západy slnka. Slnko a mesiac ešte v nasledujúcich rokoch občas mali zelený alebo belasý nádych.

referaty.sk