Minerály a horniny Slovenska      :: prepni na celú stránku

Zbieranie minerálov

Poniky - Drienok
zdroj: sherlockminerals
pridané:
22.5.2005

Už to chcelo zmenu po haldách "plných" sekundárov medi..., preto sme sa rozhodli pre Drienok. V autobuse sme mali menšie problémy, keď sme presne nevedeli, kde vystúpiť. To sa nám podarilo o niečo ďalej od Ponického družstva, ale odpochodovali sme to. Onedlho sme vošli do typickej krasovej doliny. Prechádzame popri smetisku, kde sa ešte nedávno nachádzalo novodobé banské dielo ( dnes už neidentifikovateľné – je tam brutálny humus ) až sme došli k neveľkému odvalu... Je to najvrchnejšia halda prieskumnej štôlne za účelom hľadania polymetalických rúd.

Zložili sme sa a po chvíli začali kopať. Pokúšal som sa nájsť miesto, kde som predtým našiel veľmi pekné kalcity. Podarilo sa, ale až na druhý pokus... Spoločne sme vyťahovali drúzy kalcitu - pomerne hojne sa vyskytovali na jednom mieste.

Keď sme už mali peknú zásobu uhličitanu vápenatého, vchádzame neisto do lesa prezrieť staré bane, veď vraj ich tu je plno.  Hneď nad „kalcitkou“ sme identifikovali vstupný koridor do zavalenej štôlne. Postupujeme ďalej do lesnej tône, kde sa nám odkrýva montanistická nádhera. Obchádzame pingové polia, zarastené haldy, z lesa vystupujú vápencové steny s vyťaženými žilami a končia v 4 metrovej hĺbke. Chceme sa dostať na skalu, ale obchádzaním nachádzame inú, kde sa nám pod mohutným bralom objavila čierna diera. Nie veľmi presvedčivo schádzame do mini-jaskyne, až pokiaľ nevidíme. Došli sme k nejakému čudnému objektu, ktorý sme očami nevedeli rozoznať, tak sme odtiaľ padali. Nezistili sme ani, aká je dlhá ( snáď inokedy s baterkou ). Konečne sa dostávame na bralo, odkiaľ je skvelý pohľad dolu. Po niekoľkých závratoch sa pokúšame stratiť kontakt so skalnou stenou a objavujeme dve štôlne. Pri jednej Gaspo skoro skočil na hada ( našťastie mŕtveho ) a následne z jednej bane zavanul poriadny smrad. Neďaleko sme videli kus nejakej kože, tak nám nebolo všetko jedno. Ale no! Vybehla z nej líška. Z húštiny si pre istotu berieme palice a vchádzame do druhej štôlne. Po niekoľkých metroch hodíme spiatočku a konečne po ceste ideme z lesa. Na halde sme si nechali batohy, tak sa ponáhľame späť.

Všetko je v poriadku... znova kopeme a opäť nachádzame kalcity dokonca aj stĺpcovú vzorku. Po úplnom vybratí lokality si najlepšie kusy balíme, ostatné schovávame... S ťažkými batohmi sa z krasovej oblasti poberáme preč a autobusom sa dostávame domov. Podľa mapy zisťujeme, že jaskyňa je pravdepodobne „Jaskyňa pri šachte“.

sherlockminerals