Minerály a horniny Slovenska      :: prepni na celú stránku

Zbieranie minerálov

Na obsidiány a acháty do Zeplína a Brehova
zdroj:
Amavet klub 885 Ametyst Košice
pridané: 18.6.2005

V jednu peknú marcovú nedeľu sme sa vybrali na prieskum lokalít traja členovia mineralogického klubu do Brehova, Zemplína a Stredy nad Bodrogom. Prvá zastávka bola Streda nad Bodrogom. Keďže sme tam boli iba prvý krát, chvíľku trvalo, kým sme našli starý kameňolom. Lom je už prerobený na vínne pivničky. Všade dookola sú desiatky pivníc. Na niekoľkých sa práve pracovalo a boli rozrobené. V nich bolo vidieť v hornine celé žilky plné drobných obsidiánov. Hmota z nich bola rozsypaná po okolí, takže z nich sa dali povyberať obsidiániky v striebristej hmote – tzv. marekanity. Veľké sme však žiaľ nenašli. Potom sme sa vybrali do Zemplína, kde na okolitých poliach sme našli pekné vzorečky jaspisov a jednu peknú žilku s ametystom.

Bola nádherná nedeľa a slniečko svietilo ako v lete. Výhľady zo svahov v okolí Zemplína sú očarujúce. Donekonečna sa tiahne východoslovenská nížina a pod nami sa kľukatí riečka Latorica, do ktorej sa pod Zemplínom vlieva Ondava a takto vytvárajú rieku Bodrog. Okolie je chránenou krajinnou oblasťou CHKO Latorica.

Potom sme sa vybrali do Brehova, kde na okolitých poliach sme nazbierali pár obsidiánov a achátov.

Doporučuje sa súhlas majiteľa, mnohé polia sú už v súkromnom vlastníctve. Bol to pekný jarný deň plný zážitkov, potešení z nálezov a príjemnej prechádzky po peknej prírode.

Amavet klub 885 Ametyst Košice