Minerály a horniny Slovenska      :: prepni na celú stránku

Zbieranie minerálov

Šášovské Podhradie
zdroj:
Rastislav Sabucha
pridané: 4.5.2006

Velké kameňolomy medzi Ladomerskou Vieskou a Šášovským Podhradím sú dobre viditeľné z cesty medzi Žiarom nad Hronom a Zvolenom. Tieto pomaly zarastajúce lomy sú vysekané v čadiči - pomerne zriedkavej hornine v Štiavnických vrchoch. Prístupné sú veľmi ľahko z cesty.


Malý úlomok opálu zo Šášovského Podhradia

Návštevu tejto lokality som absolvoval už dávnejšie - v roku 1999 ako poldenný výlet zo Zvolena. Ako študent som sa vybral na cestu vlakom - vystúpil som na dokonale zanedbanej stanici v Žiari nad Hronom. Cestu do Podhradia som v pohode absolvoval peši asi za trištvrte hodiny aj so zastávkami. Lomy sú dosť veľké, ja som vďaka časovej tiesni preskúmal len jeden - ten najmenší, prvý na ceste zo západného smeru.

Lomík bol v spodnej časti zarastený krovím, ale po jeho prekonaní som sa našiel na väčšom volnom priestranstve. Mal som len neurčitú predstavu, čo by som mohol v lome nájsť - nechal som sa proste prekvapiť.

Čadič, hlavná hornina lokality je takmer čierny. Na prvý pohľad zaujme vysokým obsahom olivínu - aspoň na niektorých vzorkách. Olivíny sú prevažne žltozelenej farby - vytvárajú kryštáliky alebo zhluky do 5 mm až 1 cm, ojedinele aj väčšie. Niekedy je ich pokope dosť veľa - vtedy sú vzorky celkom zaujímavé. Odložil som si žiaľ len jednu ukážku tejto horniny, ktorú som neskôr podaroval, preto foto neuvádzam.

Najväčšie nádeje som vkladal do minerálov v puklinách čadiča. Predpokladal som, že lom sa bude len tak hemžiť kryštálmi a drúzami aragonitu, kalcitu a zeolitov. No žiaľ, opak bol pravdou - karbonáty som nenašiel žiadne a po zeolitoch tiež ani stopa.

Šťastie ma však úplne neopustilo. Medzi čiernym kamením som našiel dva dosť veľké, asi 15 centimetrové kusy hnedého opálu. Povrch bol síce zvetraný, po rozbití mi však ostali tri prekrásne dvojfarebné hnedé čerstvé úlomky. Opál má páskovanú "textúru" a je veľmi pôsobivý. Podobá sa na známy mäsovo-červený opál z Herlian, teda až na tú farbu.

Rýchlo som poprezeral blízke okolie nálezu, či nenájdem ešte niečo, ale týmto objavom sa moje šťastie vyčerpalo. Nič to - zbalil som kamienky, napochytro som sa rozlúčil s Podhradím a len-len že som stihol dojsť na večerný spoj do Zvolena.

Väčšiu časť lomov som ten deň navštíviť nestihol, hoci napokon pri pohľade z diaľky vyzerajú lákavejšie. Ostávajú mi teda ako plánik do budúcna, ak ma vietor zaveje znova do tejto časti Slovenska. Veľa šťastia pri hľadaní "pokladov" v menej známom kúte Štiavnických vrchov.

rs