Minerály a horniny Slovenska      :: prepni na celú stránku

Zbieranie minerálov

Helcmanovce
zdroj:
www.preshowminerals.szm.sk
pridané:
26.4.2007

Lokalita sa nachádza približne 6km JZ od Gelnice v Slovenskom rudohorí. Haldy po ťažbe sideritovej Zlatej žily sa nachádzajú 4km J od obce resp. vlakovej zastávky. Okrem bežných žilných minerálov, ktoré sa na halde nachádzajú, bol pre nás zaujímavý len výskyt pekných pyritových kryštálov, ktoré sú rozptýlené v okolitej hornine.


Pyrit

My sme si na návštevu Helcmanoviec vybrali nádherný horúci júlový deň v roku 2002. Spočiatku sme nevedeli, kde presne máme ísť, pýtali sme sa miestnych, trochu sme poblúdili, každý nám hovoril, že za takú polhodinku sa tam dostaneme. Keď sme našli ten správny smer, vybrali sme sa na cestu. Š ľapali sme asi hodinu a nikde nič. Už sme boli pod vrcholom hory a po haldách ani stopy. Mysleli sme si, že ich nenájdeme, tak sme sa vracali naspäť. Ako sme išli, tak po ľavej strane lesnej cesty cez stromy bolo vidieť nejakú pláň.

Na naše prekvapenie to bola dosť veľká halda. Čudujem sa, že sme ju nevideli, keď sme išli hore. Začali sme ju prehľadávať a hneď sa objavovali prvé pyrity. Obyčajne však len po jednom ×× v kameni. Niekedy ich býva aj viac, len sú skryté vo vnútri kameňa. Hornina nieje až taká tvrdá, dá sa dobre rozoberať, len treba dávať pozor aby sa nepoškodili pyrity. Kryštály sú veľké od 1-3cm. Bez problémov sa dajú nájsť aj dnes, hlavne v spodnej časti haldy. Problémy trochu robili osy, ktoré na nás pravidelne vyletávali.

preshowminerals.szm.sk