Minerály a horniny Slovenska      :: prepni na celú stránku

Zbieranie minerálov

Ružomberok - mauzóleum
zdroj:
Rastislav Sabucha
pridané:
18.12.2007

Zaujímavý prírodný skalný útvar odkryli stavebné práce v centre Ružomberka. Pred rokmi sa pod mauzóleom, v ktorom už desaťročia neleží Andrej Hlinka mesto rozhodlo uvoľniť trochu stiesnené ulice a dalo pováľať niekoľko starých domov. Razom vznikla niekoľko árová voľná plocha priamo pod mestskou "akropolou".

O jej využití sa doteraz diskutuje, je však pravdou, že odkryla výhľad na komplex kostola sv. Andreja a umožnila prístup k strmému svahu na ktorom stojí bývalý stred mesta Ružomberka.

Hornina, minerály

Zo svahu vytŕčajú dve skaly, ako posledná ukážka veľkofatranského chočského príkrovu. Sivý dolomitický vápenec sa odlamuje v charakteristických kocočkách.

Zaujímavý je výskyt kalcitu, ktorý sa tu nachádza vo forme žiliek do hrúbky 1 cm. Kalcit je prevažne hnedastý, sem tam priesvitný, inak väčšinou nepriehľadný. Na niektorých miestach spomedzi kalcitových žiliek hornina vyvetrala a ostali viditeľné rebrovité úvary.

Často sú dobre viditeľné lomové plochy klencového tvaru. Zriedkavé sú drobné kryštáliky bielej farby. Pri troche dobrej vôle nájdeme aj nejaký limonit. Kalcit býva občas sfarbený do hnedasta - prímesou Fe.

Prišla zima

Táto maličká mineralogická lokalita má oproti mnohým ďalším a slávnejším jednu nespornú výhodu, je dobre prístupná aj v treskúcej zime, keď je všetko zapadané snehom. Nálezisko je v strede mesta, takže prípadné dobývanie vzoriek môže vzbudiť pozornosť okolochodiacich, či nebodaj mestských policajtov. Takže nejaké extra kladivá veľmi neodporúčame, malá vzorka sa vám podarí odlomiť hocijakým kovovým nástrojom, (skrutkovač :-)

rs