Minerály a .horniny Slovenska      :: prepni na celú stránku

Zbieranie minerálov

Plaketa z Banskej Štiavnice (1990)
zdroj:
Rastislav Sabucha
pridané:
18.7.2008

Pri nedávnom domácom upratovaní sa mi nečakane do rúk dostala malá plaketa. Nevidel som ju už poriadne dlho, popravde som aj zabudol, že čosi také doma mám. Keď som si chcel spomenúť, kde sa vlastne u nás vzala, musel som poriadne zaloviť v pamäti.

Plaketu som kúpil v baníckom múzeu v Štiavnici ako čerstvý "absolvent" základnej školy. Bolo to v roku 1990, počas letných prázdnin pred nástupom na gymnázium. V tom čase sme s rodinou pravidelne trávievali časť dovolenky na Počúvadle, kde sme bývali pre nás, deti v romantických podnikových rekreačných chatkách.

Vrchná strana

Na hornej strane, ktorá má modré sfarbenie sú nalepené dve vzorky štiavnických minerálov. Svetložltý, zlatistý chalkopyrit a sivý kamienok, ktorý je zmesou galenitu a sfaleritu. Galenit má kovový lesk a sivú farbu, sfalerit má lesk polokovový, takmer sklený a farbu hnedočiernu.

Na hornej strane je okrem kamienkov nalepená medaila s textom "SLOVENSKÉ BANSKÉ MÚZEUM - BANSKÁ ŠTIAVNICA". Medaila mala pôvodne zlatistý odtieň, ktorý po rokoch stmavol.

Spodná strana

Na spodnej strane plakety je stručný opis troch hlavných štiavnických minerálov.

Záver

Plaketu som uschoval na čestné miesto vo svojej zbieročke. Hoci, keď som ju kupoval za pár korún, nemal som pocit, že by išlo o nejakú vzácnosť. Štiavnické bane v tom čase ešte veselo ťažili a svetlo sveta vychádzali spod zeme prekrásne vzorky drúz a kryštálov.

Dnes sa už čerstvé nálezy až na niekoľko vzácnych lokalít získavajú oveľa ťažšie a tak aj drobné pamiatky a kamienky kedysi bezvýznamné stúpajú na cene - keď nie pre inšie, tak aspoň pre svoju dokumentačnú hodnotu.

rs