Minerály a horniny Slovenska      :: prepni na celú stránku

Zbieranie minerálov

Spišský travertín na ružomberskej križovatke
zdroj:
Rastislav Sabucha
pridané:
30.12.2008

Spišský travertín je dnes považovaný za pomerne vzácny obkladový kameň a jeho použitie je dosť nákladná záležitosť. Preto je niekedy fascinujúpe, na akých miestach sa s ním možno stretnúť. Minulosť bola k použitiu prírodných materiálov a teda aj kameňa oveľa štedrejšia, takže sa s nim stretávame pri starých stavbách častejšie.

Zaujalo ma použitie tejto horniny na obrubníkoch mosta a blízkej križovatky v Ružomberku - Rybárpoli. Most spája mesto s druhým brehom Váhu, kde stoja kedysi (pred privatizáciou) slávne bavlnárske závody V.I.Lenina.

Opracované kvádre sú dlhé asi pol metra, široké cca. 10 a vysoké tiež 10 centimetrov. Celková dĺžka chodníka s touto vzácnou horninou je okolo 50 metrov. Obložená je križovatka aj vozovka mosta. Je zaujímavé, že hoci sa asfalt na chodníku menil už veľakrát, travertín vydržal v podstate bez zmeny dodnes.

Hornina má bielu alebo žltkastobielu farbu, je pevná a pomerne tvrdá. Obsahuje dutiny, na niekoľkých miestach aj s obličkovitými kalcitovými "nátekmi". Otvory sú ale väčšinou plné prachu a špiny.

Použitie v dnešnej dobe vzácnych materiálov na takéto všedné stavby bolo v minulosti bežné, dnes sa však už z našich miest vytrácajú a nachádzame ich len zriedka - hlavne vďaka rekonštrukciám komunikácií. Takže aj takáto maličkosť ako zaujímavé staré obrubníky vedia potešiť.

rs