Minerály a horniny Slovenska      :: prepni na celú stránku

Zbieranie minerálov

Júnová túra na Vlkolínske lúky (1. časť)
zdroj: Rastislav Sabucha
pridané:
7.6.2024

Je krásne ráno, obloha jasná, príjemné teplo, zatiaľ žiadna horúčava - čas ideálny na krátky výlet. Kráčam spolu z mojou parťáčkou na ružomberskú Kalváriu, odtiaľ tmavým lesom, kde slnko svieti až popoludní prichádzam k Orlovskej lúke. Tu si dáme kratučkú pauzu a pokračujeme ďalej. Dolina je čoraz užšia, je tu chladno, vlhko, po daždi zo stromov odkvapkáva voda. Asi po hodine putovania z Ružomberka prichádzame na Vlkolínske lúky, ktoré sú aj našim cieľom.

Tu je počasie jasné a slnko žiari na smaragdovú trávu. Teoreticky by sme mohli pokračovať na Malinô brdo, ale začína byť veľmi horúco, takže sa nechceme pražiť na slnku a radšej volíme cestu späť tieňom lesa. Na lúkach ešte fotím krásy prírody. Vlkolínke lúky sú krásnom ukážkou toho, ako sa príroda s uvážlivým pôsobením človeka dá zmeniť na úplne fungujúcu symbiózu. Malá farma, odpočívadlo, cestičky, chodníky, turisti, ovce, zvieratká, kikiríka kohút.

Odpúšťame túto nádhernú atmosféru a kráčame dolinou. Počúvame hučiaci potok a zostupujeme veľmi rýchlo späť na Orlovskú lúku. Tu si dávame krátku prestávočku, pozeráme na senník ožiarený slnkom. Schádzame na lúky nad Kalváriou. Tuná už je vyslovene horúco, takže si skladáme oblečenie a len v tričku schádzame dole Kalváriou a za chvíľu sme doma.

Táto krátka túra na stála približne 2,5 hodiny času. Bolo prekrásne, takže neľutujeme, tešíme sa na ďalší výstup.

GPS: https://www.openstreetmap.org/?mlat=49.0491&mlon=19.2708#map=15/49.0491/19.2708

obr

rs