Minerály a horniny Slovenska      :: prepni na celú stránku

Zbieranie minerálov

Mineralogický krúžok pri Základnej škole Jarná v Poprade - školský rok 2009/2010
zdroj: http://mineralyahorninykvetnicepripoprade.blogspot.com
pridané:
17.11.2009

Dňa 05.10.2009 sme zahájili v Základnej škole Jarná v Poprade činnosť Mineralogického krúžku do ktorého sa zatiaľ prihlásilo 13 žiakov. Náplň činnosti krúžku bude ako v školskom roku 2008/2009 a to prehlbovať u detí lásku k živej a neživej prírode a spolupracovať s Turistickým krúžkom, ktorý vedie triedna učiteľka 5.A Mgr.Jarmila Repaská. Po dohode s deťmi sme sa vybrali do najbližšej lesnej lokality Kvetnica.

Pre zlé počasie prišli len dvaja žiaci a to Bianka a Martin G. z 5. A triedy. Ukázali sme si ďalšie dva vstupy do baní na medenú rudu a miesto na ktorom v Kvetnici približne stála banícka osada Stríž založená v 13. storočí. Deti zaujala aj téma okolo vzniku Kvetnice a výstavby prvých hotelov, ako aj novej liečebne na respiračné choroby.

Ja ako vedúci krúžku môžem hodnotiť dnešný výlet za úspešný a to z dôvodu, že na deťoch bolo poznať záujem o výklad histórie z tejto lokality. Plánovaný výstup na kopec Zámčisko, kde stál popradský hrad sme museli odložiť pre dažďové prehánky. Martin našiel v blízkosti vchodu do jednej z baní nádhernú vzorku sekundárných minerálov medi na kremeni a to zeleného malachitu, ďalej hnedasto purpurovo sfarbeného bornitu, ako aj hnedasto žltého limonitu a čierny minerál jedného z oxidu mangánu podobnému pyroluzitu. Nádherná vzorka minerálov.

Viac na: http://mineralyahorninykvetnicepripoprade.blogspot.com/2009_10_01_archive.html

207 (27K)
Nádherná vzorka minerálov

mineralyahorninykvetnicepripoprade.blogspot.com