Minerály a horniny Slovenska      :: prepni na celú stránku

Zbieranie minerálov

Hrabovo - zjazdovka
zdroj: Rastislav Sabucha
pridané:
16.4.2010

Ani v dnešnej dobe, keď sa ochrancovia prírody idú od rozčúlenia pominúť nad akýmkoľvek počinom v chránených územiach, nie sú drastické zásahy do prírodného prostredia ničím výnimočným. Krásnym príkladom je výstavba zjazdoviek v krajinársky cenných lokalitách - v národných parkoch a ich ochranných pásmach.

Ružomberský Skipark je dobre známe lyžiarske stredisko - kvalitou ponúkaných služieb a dobrou lyžovačkou sa stavia medzi naše najlepšie. Hoci sa nachádza v relatívne nevysokej nadmorskej výške, práve blízkosť veľkého mesta a dopravných tepien mu veľmi pomáha.

Pôvodné lyžiarske terény sa nachádzali vo vyšších polohách – vleky stáli na svahoch Malina Brda. Neskôr sa vybudovala lanovka, ktorá horské stredisko otvorila svetu. Dolná stanica je v nadmorskej výške cca. 500 metrov v Hrabove, horná o ďalších takmer 500 metrov vyššie. Aby sa lyžiarom umožnil návrat do dolnej stanice na lyžiach, vybudovali asi tri kilometre dlhú zjazdovku.

Všetky tieto práce sa „odohrali“ už v dávnejšej minulosti – v druhej polovici minulého storočia. Príroda sa za tie roky spamätala, zjazdovka je ako-tak porastená trávou, len v exponovaných úsekoch je vydratá takmer na skalu. Celkový dojem však nie je najhorší ani v lete, dá sa využiť ako dobrá turistická trasa.

Niečo úplne iné je nová zjazdovka, ktorú v Skiparku vybudovali v jeseni roku 2008. Jej trasa nie je dlhá. Postavili ju v spodnej časti strediska. Žiaľ, stala sa dominantou pohľadu z celého nástupného areálu lanovky a parkoviska. V zime to samozrejme nie je až také zlé – zasnežovaná trasa s lyžiarmi je v pohode. V lete je to ale čosi strašné.

Rozrýpaný bok krásneho kopca, na ktorom sa zatiaľ neuchytila takmer nijaká tráva, či iná zeleň je obeťou nekontrolovanej erózie. Struhy vody tečú dole svahom a vymývajú typické ronové útvary - ryhy, strhávajú pôdu aj kamenie, ktoré sa hromadí dole. Aká-taká prekážka prúdiacej vode je len cesta, ktorá ju pretína v strede (lesná zvážnica). Tá má našťastie dobrú priekopu, takže časť vody je odvádzaná zo zjazdovky nabok. Celkový dojem je ale aj tak otrasný.

Dúfam, že sa príroda dokáže s touto ranou vyrovnať čo najrýchlejšie. Chcem veriť, že nová zjazdovka lyžiarov poteší a bude vždy plná. Vzhľadom na krízu a mizernú návštevnosť lyžiarov je totiž možné, že Skipark bude opakovane v zimnej sezóne poloprázdny. Pre občasného návštevníka je samozrejme pohľad na novú zjazdovku príjemný, ale viacerí z nás, čo sa celý rok musíme pozerať na ďalší rozrýpaný kopec by sme si ju určite radi dokázali odpustiť.

092
Cesta pretínajúca zjazdovku

090
Pokračujúca erózia na odkrytom svahu

091
Pokračujúca erózia na odkrytom svahu

093
Zjazdovka v Hrabove v jeseni 2009

094
V pozadí vrch Sidorovo a Veľká skala

rs