Minerály a horniny Slovenska      :: prepni na celú stránku

Zbieranie minerálov

Špania Dolina - Banský náučný chodník
zdroj: www.spaniadolina.sk
pridané:
16.7.2010

V apríli 2006 sme otvorili na Španej Doline "Malý banský náučný chodník". Chodník je prístupný pre verejnosť formou individuálnej turistiky alebo so sprievodcom. Schodnosť chodníka - nonstop od jari do jesene, v zime volajte: 0908 927 636

Chodník

Prechádzka začína v malom múzeu v Klopačke, odtiaľ stúpajúcim chodníkom popri šachtách a štôlniach na Fajtlovú - najstrmší úsek chodníka, ktorý preklenie výškový rozdiel z námestia 728 m.n.m. do 800 m.n.m - vyhliadkové miesto na halde Maximilián. Nádherný výhľad na Kremnické vrchy. Ďalšie pamiatky na nachádzajú v rovnakej výške, takže vychádzka pokračuje len po vrstevnici a potom späť dolu na námestie. V rámci možností je chodník udržiavaný počas celého roka v schodnej kondícii okrem extrémnych situácií zapríčinených počasím.

Vychádzka so sprievodcom

Priamy výklad v slovenčine a v angličtine (písomný sprievodca v ostatných jazykoch). Vychádzka - 3 hodiny, stredne namáhavým horským terénom, po stopách historických banských diel v extraviláne obce. Vyzdvihneme Vás na námestí - centrum obce, kam Vás priamo privedie príjazdová cesta.

Objednávky

Mgr. Jana Scholtzová, mobil: 0908 927 636, e-mail: jana.scholtz@gmail.com

Oblečenie

Turistická, pevná obuv, nepremokavá bunda alebo pršiplášť. Odporúčame priniesť si aj náhradné ponožky a tričko.

Jednotná cena: € 35

Ako sa k nám dostanete

a) od Žiaru nad Hronom, smer Donovaly, po pravej strane miniete Banskú Bystricu, 100m za benzínovou pumpu Slovnaft odbočiť doprava: Uľanka, Špania Dolina, na rázcestí popod železničný most 4,5 km hore dolinou, koncová cesta.

b) od Martina, Ružomberka, míňate po ľavej strane obec Uľanka. Na konci obce, neprehľadné, okamžité odbočenie doľava - Špania Dolina, na rázcestí popod železničný most 4,5 km hore dolinou, koncová cesta.

Viac: http://www.spaniadolina.sk/otvorenie%20chodnika.html

263
Halda nad obcou. Foto: rs

spaniadolina.sk