Minerály a horniny Slovenska      :: prepni na celú stránku

Zbieranie minerálov

Biely Potok – zárez v brehu riečky Revúcej
zdroj: Rastislav Sabucha
pridané:
19.8.2010

Revúca je krásna horská rieka, ktorá odvodňuje veľkú časť dolného Liptova. Zberá vody z východných svahov Veľkej Fatry a západnej časti Nízkych Tatier – jej tok je zároveň hranicou medzi týmito pohoriami. Tečie dlhou a úzkou Revúckou dolinou, len na konci posledných 5 kilometrov po dne Liptovskej kotliny pritisnutá k predhoriu Fatry.

Pri Bielom Potoku sa prudko zarezáva do svahu – nevysokého pravého brehu a pekne odkrýva vrstvy slienitého vápenca. Odkryv sa nachádza v blízkosti hlavnej cesty do Ružomberka a je dobre viditeľný z mosta nad riekou. Je vysoký viac ako 10 metrov a má dĺžku cez 100 metrov. Skalná stena klesá k vode takmer kolmo. Miestami je menej strmý, tam je porastený trávou a pionierskymi drevinami.

V odkryve sú dobre pozorovateľné vrstvy slienitého vápenca nahlodaného erozívnou činnosťou riečky. Navštíviť ho možno aj na bicykli – popri ňom vedie cyklotrasa Ružomberok – Korytnica. Je dobre viditeľný z mosta bývalej úzkokoľajnej železničky Korýtko, ktorú zrušili v roku 1974. Navštíviť sa dá aj autom, hneď za mostom cez Revúcu možno odbočiť do Bieleho Potoka a tu zaparkovať. Návšteva je vďačná a jednoduchá – odporúčam všetkým čo cestujú okolo.

104
Odkryté slienité vápence

105
Odkryté slienité vápence

107
Pohľad z mosta bývalej železničky

108
Pohľad z mosta bývalej železničky


Mapa

rs