Minerály a horniny Slovenska      :: prepni na celú stránku

Zbieranie minerálov

Olcnava
zdroj: www.preshowminerals.szm.sk
pridané:
26.8.2010

Na návštevu tohto vápencového lomu v Olcnave sme si vybrali jednu krásnu augustovú nedeľu. Keďže nikto z nás a ani našich priateľov v tomto lome ešte nebol a nemali sme žiadne relevantné informácie, či sa v tomto lome nachádzajú nejaké vzorky, tak sme sa vybrali tento lom preskúmať. Pravidelne som chodieval okolo tohto lomu, ešte keď som navštevoval školu v Spišskej Novej Vsi, keďže sa nachádza v blízkosti železničnej trate vedúcej z Košíc do SNV.

Jedná sa o vápencový lom, v ktorom sa pracuje už niekoľko desaťročí. Chceli sme ho preskúmať už niekoľko krát, ale až teraz sme sa k tomu dostali. Keďže sa jedná o vápence, dúfali sme, že sa tam môžu vyskytnúť nejaké kalcity. Po príchode do lomu po krkolomnej ceste, sme zamierili na spodnú etáž, kde sa nič svetoborného nevyskytovalo.

Na druhej etáži sa asi na dvoch balvanoch vyskytli v malých trhlinách kryštály kalcitu do 3cm. Avšak pri vyberaní sa rozbili na drobné kúsky. Na naše nešťastie už žiadne iné neboli objavené. Ako zaujímavosť sme našli drobné kryštály markazitu na vápenci. Kryštáliky mali veľkosť do 0,5 cm a veľkosť plôch, na ktorých sa vyskytovali, nepresiahol 15x10cm. Neskôr po príchode na zaslúžené pivko do miestnej krčmy sme sa dozvedeli od miestneho človeka, ktorý tam robil vyše 20 rokov, že dutiny tam boli veľmi zriedkavé.

Neúspech z nálezu kalcitov nám neubral dobrú náladu z pekne strávenej nedele na pre nás novej lokalite.

280
Markazit

280
Lom

preshowminerals.szm.sk