Minerály a horniny Slovenska      :: prepni na celú stránku

Zbieranie minerálov

Jar v Trlenskej doline
zdroj: Rastislav Sabucha
pridané:
15.6.2011

Krásne aprílové počasie má vylákalo vytiahnuť bicykel a vyraziť po dlhej prestávke von. Teplota dosahuje vcelku znesiteľných 14 stupňov, čo už aj ja, zimomravec dokážem akceptovať. Dofukujem kolesá, olejujem retiazku a stroj mám pripravený na cestu. Odhodlane vyrazím do Trlenskej doliny. Hneď po štarte sa ubezpečujem, že rozhodnutie vziať si zásoby svetrov bolo veľmi múdre.

Prvé kilometre vedú mestom Ružomberok cez sídlisko Baničné. Schádzam z kopca dolu k rieke Revúca a pokračujem popri vode na juh k Bielemu Potoku. Na cyklotrase stretávam viacerých „kolegov“, prekvapuje ma ako slabo sú oblečení. Alebo som už ja taký starý? Po štyroch kilometroch cesty na juh prichádzam na Biely Potok, na siedmom je odbočka do Trlenskej doliny.

Zastavujem sa na chvíľu pri informačných tabuliach. Nad mnou je chránená pamiatka Dogerské skaly, tabule hovoria aj o ďalších prírodných zaujímavostiach doliny. Stúpanie našťastie nie je príliš strmé, takže sa dá prežiť aj netrénovanému cyklistovi (po dlhej zime). Priamo na sebou mám ohromný masív vrchu Šiprúň, ktorý zdola vyzerá ako dvojtisícovka. Je ešte stále pokrytý čiapkou snehu, dokonca čerstvo napadanou.

Cesta hore popod Dogerské skaly je dlhá asi 1,6 kilometra. Prichádzam na miesto kde sa stretávajú asfaltky z Vlkolínca a od Vlčej skaly. Tu aj končím. Zosadám z bicykla a oddávam sa fotografickej vášni. Mohutné Sidorovo sa dvíha na sever odo mňa a odhaľuje svoje skalnaté dolomitové svahy. Na juhozápade sa belie už spomínaný Šiprúň. Travertínové skalisko Vlčia skala so známou jezuitskou kaplnkou je len kilometer južným smerom. Kruhový výhľad uzatvára nízkotatranský hrebeň Brankova.

Dogerské skaly sú známe výskytom radiolaritových rohovcov, mňa ale zaujali jasno oranžové žilky Fe minerálov vo vápenci. Takýchto kameňov však už máme doma na pol skrine, takže si ich len fotografujem a pomaly sa chystám na návrat.

Cesta Trlenskou dolinou je smerom dolu samozrejme veľmi rýchla. Teším sa zo svojich starodávnych hrejivých svetrov, apríl má na Liptove naozaj ešte ďaleko od leta. V miernom protivetre sa vraciam za polhodinu do Ružomberka.

01
Pohľad z doliny na vrch Sidorovo nad Vlkolíncom

02
Cesta pod majestátny vrch Šiprúň

03
Pohľad dolinou na nízkotatranské Ostrô a Brankov

05
Odpočívadlo pri odbočke cesty na Vlkolínec. Nad ním vrch Borovník


Trlenská dolina

rs