Minerály a horniny Slovenska      :: prepni na celú stránku

Zbieranie minerálov

Pozvánka do Kvetnice
zdroj: http://mineralyahorninykvetnicepripoprade.blogspot.com
pridané:
9.7.2011

Čo nového v Kvetnici? Na túto otázku vám kolegovia a milovníci mineralógie môžem odpovedať v tomto mojom príspevku. Po ukončení banskej činnosti v Malom lome severne od osady Kvetnica som už nedúfal, že táto lokalita odhalí svoje tajomstvá. Veľký lom južne od Kvetnici je na minerály slabý. Acháty sa vyskytovali iba sporadicky, plus - mínus 2 ks v hornej časti, ale veľmi málo. Vo Veľkom lome som nenašiel achát už 2 roky. Tohto roku som tento lom navštívil vo februári a po pracovnej zaneprázdnenosti som si našiel čas na minerály až teraz začiatkom leta. Prešiel som vrchné partie lomu, našiel som prekrásnu vzorku heulanditu, ale achát ani jeden. Osmelil som sa a zišiel aj do nižších pracovných etáží.

Moju aktivitu v lome si všimol vodič nákladného auta, ktorý vozil kameň na drvičku frakciu 0 - 125. Na jeho radu, že acháty nehľadám na správnom mieste som zišiel o jednu etáž nižšie pod bager. To čo som zbadal len tak ležať bez povšimnutia a myslel si, že sa mi len sníva boli acháty mandle od 2 cm do 15 cm. Pre vás kolegovia som urobil pár záberov, ako dôkaz ich výskytu v druhom podlaží lomu.

Prečo vlastne takto zverejňujem lokalitu achátov? Preto, lebo nepotrebujem mať tisícku achátov z Kvetnice. Poviete, že každý achát je predsa zvláštny a jedinečný svojou kresbou a textúrou. Už som mal radu od kolegu z Českej republiky, aby som všetko vyzbieral sám. Áno acháty z Kvetnice sú zvláštne, sú jedinečné, sú nádherné a každá vzorka je výnimočná. Ja však uvidím z vás každého rád v Kvetnici, ak si prídete pozrieť panenský čistú prírodu, nadýchať sa čerstvého tatranského vzduchu a potešiť si svoje mineralogické srdce. Upozorňujem vás a prosím: Správajte sa v lome slušne, nerobte hluk, nekričte, dbajte na bezpečnostné predpisy, aby nebol priestupok ,ktorý nám ostatným zabráni v navštevovaní tejto prekrásnej mineralogickej atrakcie. Do lomu si vždy vybavte vstup u vedúceho prevádzky. Lom je strážený bezpečnostnou strážnou službou. Zdar Boh.

390
Acháty v Kvetnici

http://mineralyahorninykvetnicepripoprade.blogspot.com