Minerály a horniny Slovenska      :: prepni na celú stránku

Zbieranie minerálov

Špania Dolina - prechádzka obcou (1. časť)
zdroj: Rastislav Sabucha
pridané:
12.11.2012

Posledným zastavením na našej dovolenkovej ceste okolím Banskej Bystrice je Špania Dolina. PLánujeme tu len krátku prechádzku, vlastne už cestou domov. Prichádzame v zamračenom počasí- dážď visí na vlásku. Auto zastavujeme na námestí. Deti sa ihneď rozbiehajú k banskému vláčiku pri šachte Ferdinand.

Prvá atrakcia, našťastie funkčná je banícky orloj. Po jeho zhliadnutí volíme trasu prechádzky. Hore kopcom sa akosi nikomu nechce. Vyberáme preto netradičnú púť smerom na západ.

Cesta vedie okolo sídla obecného úradu - je to väčšia poschodová budova. V dverách napravo podľa tabuľky sídli banícke bratstvo Herrengrund. Za obecným úradom pokračuje svahom po vrstevnici dlhá ulica. Banícke domčeky sú zväčša prestavané na chaty, niektoré veľmi pekným štýlom, dodržiavajúc aspoň približne pôvodný vzhľad.

nachádzame aj niekoľko polorozpadnutých stavieb, sú to všah hospodárske budovy. mnoho domčekov ponúka ubytovanie - slúžia ako penzióny. Keďže sa vzďaľujeme od námestia, máme pekný výhľad na areál kostola a za ním sa dvíhajúcu haldu Maximilián. Aj ďalej dozadu, kde rozoznávame sedlo Šachtička.

Panský diel na opačnej strane doliny uzatvára výhľad na juh. Aj jeho svahy sú oblepené baníckymi domkami. Cesta dedinkou je krátka, my sa však vlečieme a nasávame atmosféru. Nakoniec prichádzame na jej koniec, kde pod lipou stojí kaplnka.

Neďaleko sú viditeľné pozostatky moderného banského závodu, ktorý v 20-tom storočí spracovával rudu nachádzajúcu sa ešte v haldovom materiáli. Okolie je veľmi zanedbané a zarastené, nijako nás neláka. Preto sa vraciame späť, po cestičke, ktorou sme prišli. Výhľad máme smerom k Španej Doline a sedlu Šachtička. Počasie sa mierne zhoršuje. Ulice sú už oäť prázdne - ľudia, ktorí sa po nich ponáhľali smerom ku kostolu sú na omši.

Na námestí ešte obdivujeme penzión Klopačka, kde sa deti chvíľu pohrajú na ihrisku. Banícky orloj je na svojom mieste a funguje. Začína mierne popŕchať, vystihli sme akurát suchú chvíľku dňa. Lúčime sa so Špaňou Dolinou a mierime domov.

552
Banícke domčeky, dnes už chaty v západnej, najnižšie položenej časti obce

1. časť    2. časť    3. časť