Minerály a horniny Slovenska      :: prepni na celú stránku

Zbieranie minerálov

Horelica
zdroj: Rastislav Sabucha
pridané:
28.1.2013

Pracovný výjazd na Kysuce je jednou z milých povinností – pohyb v teréne v okolí Čadce vítam skôr ako príjemnú jesennú vychádzku. Z Čadce vychádzam na lesnú zvážnicu, vedúcu miernym stúpaním svahom ponad Horelicu – južne od mesta.

Nádherné jesenné počasie je plné teplého vánku a prívetivého októbrového slniečka. Plniac si pracovné povinnosti kráčam horou a popri tom fotografujem. Nachádzam sa uprostred flyšového pásma, o čom svedčí horninová skladba aj reliéf. Vidím samé pieskovce, bridlicu a sliene.

Zalesnené svahy sú nad riekou Kysucou, ktoré preteká v hĺbke podo mnou sa zelenajú smrekovými lesmi, ktoré sú popretkávané farebnými fľakmi a stuhami bučín. Jeseň tu nie e taká pestrá ako na juhu Slovenska, ale zato má neopakovateľné, takmer severské čaro.

Kysucká vrchovina je tu nevysoká, v diaľke však vidím rozložité hrebeňové partie Veľkej Rače, ktorá sa už dá zaradiť medzi seriózne kopčiská. Z lesných rúbanísk vidieť dolinu s Oščadnicou a vzdialenú hory na poľskej hranici.

Lesy v čadčianskom okolí sú silne pozmenené človekom – zo zmiešaných lesov, ktoré tu pôvodne dominovali sa zachovali skôr len malé zvyšky v ťažko prístupných lokalitách, inak sú dominantné takmer čisté smrečiny. Preto sa aj kysucké hory zmietajú v boji s kalamitou, ktorá ich decimuje. Našťastie drevinová skladba nových, mladých lesov je už oveľa bližšia prirodzenému stavu, takže snáď budú v budúcnosti menej ohrozované.

Račianska flyšová séria je významná pieskovcami, ktoré vďaka relatívnej tvrdosti odolali odnosu lepšie a preto sa dvíha v dlhšom páse do výšky cca 1200 metrov. Ohraničujú z pravej strany dolinu Bystrice, ktorá sa pri Krásne nad Kysucou vlieva do Kysuce. Tvoria prirodzenú hranicu s Poľskom. Oddávna sa cez ňu pašovalo a pašerácke povesti s dodnes súčasťou miestneho folklóru.

Výhľady do doliny sú krásne ale deň sa chýli ku koncu, takže sa vraciam k autu, ktoré ma čaká na lesnom sklade za Čadcou. Smrekové lesy šumia svoju pieseň na rozlúčku.

01
Výhľad na údolie Kysuce. Vzadu Veľká Rača na poľskej hranici

03
Veľká Rača. Dolu vidieť cestu z Čadce do Žiliny

04
Mäkko tvarovaný flyšový reliéf Kysuckej vrchoviny. Striedajú sa tu malé usadlosti - grapy

rs