Minerály a horniny Slovenska      :: prepni na celú stránku

Zbieranie minerálov

15.EURÓPSKY BANÍCKY A HUTNÍCKY DEŇ, KOŠICE, 6.-9.6.2013 a 6. stretnutie banských miest a obcí Slovenska
zdroj: http://www.zbsc.eu
pridané:
21.3.2013

Vážení bratia baníci a hutníci Európy, vážené a ctihodné odborné auditórium, vážení obchodní a reklamní partneri, dámy a páni, milí priatelia!

Dovoľte, aby sme Vás v mene organizátorov 15. Európskych dní baníkov a hutníkov, pozvali v dňoch 06. až 09. júna 2013 do metropoly východného Slovenska, kde sa historicky prvykrát uskutoční najvýznamnejšie stretnutie baníckych a hutníckych miest a obcí Európy.

Jeho história siaha do roku 1965, kedy sa stretnutie uskutočnilo v nemeckom Luisenthale. Po je to iba druhykrát, čo sa toto podujatie uskutoční v krajine bývalého východného bloku. O krajine organizátora rozhodlo prezídium Združenia baníckych a hutníckych spolkov Európy v roku 2011 po prezentácii Košíc, ako Európskeho hlavného mesta kultúry 2013 v holandskom Heerlene.

Na podujatí sa očakáva účasť viac ako dvetisíc návštevníkov prakticky zo všetkých krajín Európy. Pri tejto príležitosti budú organizované mineralogické výstavy a burzy. Súčasťou osláv bude i medzinárodná konferencia "Európske baníctvo a hutníctvo včera a dnes". V piatok 7. júna 2013 o 20:00 v košickej Infiniti Aréne prebehne slávnostný šachtág za účasti prezidenta SR, vrcholných predstaviteľov vlády SR,samosprávy, vedenia Technickej univerzity v Košiciach, zástupcov reklamných partnerov a sponzorov.

V sobotu 08. júna 2013 o 09:00 bude celebrovaná slávnostná bohoslužba v Dóme sv. Alžbety. Následne Vás pozývame na pripravované exkurzie a výlety do blízkeho i vzdialeného okolia Košíc za účelom spoznávania banských tradícií a miest. Môžete navštíviť: Solivar v Prešove, Hámor v Medzeve, Slovenské technické múzeum. Pripravená je aj prehliadka hutníckeho gigantu US Steel Košice, ako aj návšteva Jasovskej jaskyne.

S Košicami sa účastníci rozlúčia slávnostným sprievodom Hlavnou ulicou v sobotu podvečer, ktorý bude spojený s kultúrnym programom. Súbežne s 15. ročníkom Európskych baníckych a hutníckych dní, prebehne v Košiciach aj 6. stretnutie banských miest a obcí Slovenska. Obe stretnutia sa uskutočnia v rámci projektu "Európske hlavné mesto kultúry, Košice 2013". Prihlasovací formulár nájdete na tejto stránka v ľavom stĺpci s termínom predloženia prihlášok do 30. apríla 2013.

Bude nám cťou privítať Vás na síce rozlohou malom, ale srdcom veľkom Slovensku!

S úctou ZBSC a organizátori 15. Európskeho dňa baníkov a hutníkov, Košice 2013

Viac: http://www.zbsc.eu/kosice.php


Logo

http://www.zbsc.eu