Minerály a horniny Slovenska      :: prepni na celú stránku

Zbieranie minerálov

Sitno 2012 (1. časť)
zdroj: Rastislav Sabucha
pridané:
6.4.2013

Naša pravidelná výprava na vrch Sitno sa v rozšírenej, tentokrát až päťčlennej zostave formuje v Krupine. Prázdninový deň láka, počasie mierne ochladené asi na 20 stupňov je na turistiku ideálne. Nasadáme do auta a cez Žibritov smerujeme do Svätého Antona. Asi 500 metrov južne od dediny odbočujeme na nenápadnú cestu, ktorá vedie až na vrchol Sitna.

Prechádzame osadou Rovne, serpentínou v lese vychádzame na rozložité Sitnianske lúky v nadmorskej výške asi 550 metrov. Idúcky si vychutnávame nádherné výhľady na Štiavnicu a celú „kalderu“ starého vulkánu. Opäť vchádzame do lesa a okolo Sitienec dvoma ďalšími serpentínami až k rampe. Tu nechávame asi v 700 metrovej výške auto a nastupujeme na vrcholovú fázu. Vybavení kočiarom, v ktorom vozíme už nášho druhého potomka začíname pokľudný výstup. Teplota vzduchu má okolo 15 stupňv – normálne takmer zima.

Postupujeme dobre, po chvíli vychádzame z horského, bukovo, smrekovo javorového lesa na lúčnatú vrcholovú časť. Prechádzame okolo odbočky k Sitnianskemu hradu a po necelej štvrťhodine sme opäť v lese – tentokrát v dubine na južnom svahu. Z cesty odbočuje nenápadný chodníček, o ktorom vieme, že vedie k mohutným skaliskám, ktoré vrchol obtáčajú od juhu. Porast má takmer pralesovitý vzhľad – zaujímavé je, že stromy sa už začínajú sfarbovať do žlta, hoci je ešte len august.

Vychádzame na vrcholovú plošinu s televíznou vežou a starou rozhľadňou. Pekný výhľad na juh a juhovýchod ohraničuje maďarské pohorie Börzsöny, na východe sa vlní Krupinská planina. Prichádzame až k vežičke, kde je malé múzeum. Sedia tu niekoľkí turisti a oddychujú – všetci prišli po trase od Počúvalského jazera. Dávame si malú prestávku a tešíme sa na návštevu vežičky – rozhľadne.

171
Televízna veža na vrchole Sitna

205
Historická rozhľadňa s múzeom

220
Sitnianky andezit

1. časť    2. časť