Minerály a horniny Slovenska      :: prepni na celú stránku

Zbieranie minerálov

Valaská Dubová (1. časť)
zdroj: Rastislav Sabucha
pridané:
29.7.2013

Nedeľné letné popoludnie nás láka na menší výlet. Počasie však nie je ani zďaleka priaznivé, po zamračenom nebi sa s neobyčajnou rýchlosťou preháňajú mraky a každú polhodinu pokropí zem studená sprcha.

Aby sme deti ako-tak vyvetrali, sadáme do auta a smerujeme k Valaskej Dubovej. Dedinka je od Ružomberka vzdialená 8 kilometrov na sever. Za Likavkou sa cesta prediera hlbokým a úzkym údolím. Dubová leží asi kilometer pred hranicou Oravy a Liptova na návrší pod Chočom.

Dedina je známa od stredoveku, keďže ležala na horskom prechode pri starej obchodnej ceste, je tu od nepamäti krčma. Všetci domáci vieme, že Jánošíka chytili pandúri práve tu (a nie v Klenovci:-)

Obec

Vystupujeme z auta na malom námestí, ktoré sa nachádza na návrší uprostred obce. Domy sú rozlezené po vŕškoch, trochu mi to pripomína osídlenie v Štiavnických Baniach. Na námestí začína značkovaná turistická trasa na Veľký Choč.

Nádherné skaly sa týčia ponad obec, začíname stúpať smerom na východ k nim. Cestou nás chytí jedna z dažďových prehánok.

Výhľad

Stúpanie je mierne, máme pekný výhľad na obec a celkovo smerom na juh. Dolina, ktorou sme prišli oddeľuje Chočské pohorie od Šípskej Fatry. Vzadu v mrakoch sa týčia veľkofatranské velikány - Šiprúň a Smrekovica. Bližšie k nám sa špicatí charakteristický vrchol Čebraťa. Západne od Dubovej sa dvíha rozložitá Radotiná.

Pohľad na východ je len do blízka, ale zato priam veľkolepý. Skaliská z gutensteinských vápencov sa dvíhajú nad úzkou dolinou do stometrovej výšky. V doline prevažujú predovšetkým smrekové porasty.

Skala

Spestrením výletu je skala, ktorá sa miernym previsom dvíha ponad cestu. Pre deti je ohromným prekvapením. Vápenec je sivý, s bielymi sintrovými nátekmi a žilkami kalcitu.

Ľalia

Choč je známy výskytom desiatok vzácnych rastlinných druhov. Máme možnosť obdivovať takmer jeden a pol metra vysokú divú ľaliu - Lilium martagon, rastúcu takmer pri ceste. Úžasná.

Oddych

Na mieste, kde sa cesta mení na horský chodník postavili domáci nadšenci veľmi pekný prístrešok s ohniskom, dreveným vodným žľabom. Napodiv, je tu čisto a takmer žiadne odpadky, podľa všetkého sa o miesto ktosi vzorne stará. Pre nás je to konečná - deti sa pohrajú a otáčame smerom k dedine. Zostup k autu je rýchly, ďalšiu prehánku stíhame už sedieť v suchu na ceste do Ružomberka.

598
Popod skaly vedie turistický chodník na Veľký Choč

1. časť    2. časť