Minerály a horniny Slovenska      :: prepni na celú stránku

Zbieranie minerálov

Nová Bystrica
zdroj: Rastislav Sabucha
pridané:
8.9.2013

Náš výlet na Oravu a Kysuce pokračuje. Od Paráča schádzame dolinou Zimnej vody do Oravskej Lesnej. Najstudenšia slovenská dedina je veľká a dlhá – ťahá sa po „hraničný“ hrebeň s Kysucami. Nová cesta – priam horská dráha ju spája s Novou Bystricou. Cesta je jedným z divov nášho staviteľstva – skrátila trasu z čadčianskeho okresu a urobila ju bezpečne prejazdnou počas celého roka.

Staršia viedla cez Vychylovku, ponad kysucký skanzen mnohými úzkymi a nebezpečnými serpentínami, vychádzala pod Beskydom na mieste, kde sa stretala s bývalou lesnou železničkou a potom cez osadu Demänová do Oravskej Lesnej.

Naša nálada mierne klesá – začína pršať. Naše dieťatko sa do toho rozhodlo grckať. Dážď zosilnel, je nám jasné, že z návštevy skanzenu vo Vychylovke nebude nič. Odstavujeme auto na výjezde lesnej cesty. Upratujeme, vetráme, mokneme...

Popri tom sa snažím fotografovať cez dažďovú clonu krásy kysuckej prírody. Premávka na novej ceste nie je nijak extra veľká – míňa nás auto len raz za čas. Výhľad na kysuckú vrchovinu je napriek lejaku zaujímavý – smrekové lesy na flyši, to ide k sebe. Nijako si neviem predstaviť, že skoro celý východoslovenský flyš je pokrytý bučinami. Pred nami sa rozkladá hraničný hrebeň s Poľskom – je to pekná horská panoráma, nadmorská výška je cca. 1100 metrov. Hrebeňová časť až po Veľkú Raču, najvyšší vrch Kysúc je budovaná prevažne pieskovcami, preto je aj lepšie zachovalá a menej podlieha erózii. Zachovalo sa tu niekoľko zaujímavých skalných útvarov, nad Vychylovkou napr. známe Vychylovské skálie.

Z lesníckeho hľadiska je zaujímavé, že veľká časť kysuckých lesov podľahla v minulých rokoch kôrovcovej kalamite – staršie porasty na mnohých miestach prakticky zmizli. Výmera lesov sa prirodzene nezmenila, akurát veková štruktúra sa výrazne omladila. V nových výsadbách má oveľa väčšie zastúpenie buk a javor – smrekmi porastené Kysuce sú asi nadlho minulosťou.

Po vyčistení auta nasadáme a vraciame sa po ceste späť do Oravskej Lesnej. Tu je dážď o niečo slabší. Zastavujeme v Jednote, nakupujeme trošku potravín pre deti a pokračujeme v ceste smerom k Lokci.

k
Panoráma Kysuckých Beskydov
Zväčšiť obrázok

k
Nová cesta z Oravskej Lesnej do Novej Bystrice
Zväčšiť obrázok

rs