Minerály a horniny Slovenska      :: prepni na celú stránku

Zbieranie minerálov

Smrekovica - pred prvým snehom (1. časť)
zdroj: Rastislav Sabucha
pridané:
26.11.2013

Koniec novembra na Smrekovici býva už často v znamení snehu, preto sa tešíme, že ešte stále je možné pestovať turistiku v letnom štýle. Povzbudení nádherným teplým popoludním sadáme s dcérkou do auta a hoci je už tri hodiny popoludní, mierime do Fatry.

Vyšné Matejkovo – dolina, ktorou vedie asfaltka na Smrekovicu je už kompletne v tieni, musíme sa čo najskôr dostať nahor. Auto teda ťaháme čo najvyššie, až na lúky na Močidle. Vystupujeme do oveľa chladnejšieho prostredia ako v Ružomberku, náš teplomer ukazuje len 5 stupňov.

Je tu dokonalé bezvetrie a ticho, v tienistých kútoch ešte vidieť stopy mrazu, ktorý sa počas dňa udržal. Stúpame rýchlo k Skalnej Alpe. Východný svah je tiež bez slnka, vieme ale, že hore si ho ešte určite stihneme vychutnať.

Na vyhliadke pod Alpou sa stretávame s osamelými turistami. Všade je ticho. Do západu slnka odhadujem necelú štvrťhodinu. Momentálne sa nachádza v medzere medzi Rakytovom a Ploskou. Výhľad je nádherný, aj keď mierne do diaľky zastretý.

Fotoaparát nemám, manželkin starší mobil sa však chváli objektívom od Carla Zeissa – som zvedavý ako budú zábery vyzerať. Tieň hory sa k nám rýchlo približuje a za desať minút nás pohlcuje. K autu sa vraciame už v súmraku. Fotíme červeno sfarbené oblaky a stopy po lietadlách.

Cesta Matejkovom už prebieha pri svetlách v takmer úplnej tme a pri príchode domov je už vlastne noc. Pritom je len pol piatej. Aj to je jedno z kúziel blížiacej sa zimy. Tešíme sa spoločne na ďalší výlet.


Skalná Alpa, Močidlo, Malá Smrekovica a vzadu vykúka Šiprúň


Rúbaniská na Veľkej Smrekovici, v údolí Liptovská Osada, vzadu Nízke Tatry

1. časť    2. časť