Minerály a horniny Slovenska      :: prepni na celú stránku

Zbieranie minerálov

Latiborská hoľa v jeseni (1. časť)
zdroj: Rastislav Sabucha
pridané:
7.12.2013

Jesenný čas sa už pomaly približuje, v dolinách to ešte nie je také zreteľné, ale na horách už leto skončilo. Náš výlet začíname v sedle Prievalec nad Liptovskou Lúžnou. Cesta, ktorá vedie na hrebeň medzi Veľkú a Latiborskú hoľu nie je síce označená turistická trasa, avšak poskytuje možnosť rýchleho výstupu na hrebeň do pásma nad kosodrevinu.

Auto nechávame na Prievalci. Je tu ako na korze, motorových vozidiel stoja popri ceste doslova desiatky. Začiatok septembra je čas, keď naše krásne nízkotatranské hrebene ožijú prívalom „brusničiarov“. Drancovači lesných plodov nerušene obsadia hrebene a znášajú si k autám zásoby na zimu. Akosi ich nikto nevyrušuje, hoci je nimi hrebeň obsadený ako muchami.

Výstup začíname asi 300 metrov pod Prievalcom – nenápadná cestička zjazdná len traktormi vedie do smrečiny. Po štvrťhodine prechádza na nevýrazný bočný hrebeň, chvíľu traverzom a chvíľu serpentínami naberáme výšku. V tejto časti máme kľud – brusničiari sú ešte vysoko nad nami.

Kremencové podložie je prešpikované bielymi kremennými žilkami, pri troche pozornosti nie je problém objaviť zaujímavé šupinkovité hematity. Obchádzame nevýrazný bočný vrchol, zalesnený, vo výške asi tak 1400 metrov strieda kremenec žula. Zo sedielka je celkom pekný pohľad na osamelo stojacu Veľkú hoľu. Nasleduje posledný strmší výstup. Križujeme nenápadný ale dlhý chodník, ktorý vedie od doliny Banské nad Lúžnou až nad Magurku.

Smreky sa prepletajú s kosodrevinou, máme prvé krásne výhľady na sever – Ľupčianska dolina sa hadí pod nami do dĺžky až 16 kilometrov. Posledná časť výstupu je mierna – traverzom sa blížime k hlavnému hrebeňu. Pod nami je Lúžňanaská dolina, vzadu Salatín, ešte ďalej hradba Veľkej Fatry. Do sedla prichádzame pohodlným tempom za približne hodinu.

317
Pohľad na Salatín, Tlstú a Lúžňanské dolinu

330
Záver výstupu na hrebeň vedie miernym traverzom

332
Nekonečné lesy Ľupčianskej doliny

334
Cesta z Liptovskej Lúžnej do sedla Prievalec

387
Skaliská na Malom Salatíne

1. časť    2. časť