Minerály a horniny Slovenska      :: prepni na celú stránku

Zbieranie minerálov

Latiborská hoľa v jeseni (3. časť)
zdroj: Rastislav Sabucha
pridané:
13.12.2013

V sedle medzi Latiborskou a Veľkou hoľou vládne ruch ako niekde v Krkonošiach. Turistov je síce len niekoľko, zato prostý ľud, túžiaci si naplniť vedrá zrelými brusnicami sa rozplemenil po celom šírom okolí. Vystrojení „drapákmi“ a „česákmi“ preosievajú brusnicový porast. Pokúšam sa o ochranársku osvetu pri najbližšej skupinke, ale účinok sa nedostavuje.

Zo sedla máme krásny výhľad na Latiborku – rozprestiera sa ako široký vrchol východne od nás. Pohľad na ňu silne pripomína našu známu fatranskú Ploskú. Na hrebeni dosť silno fučí, hľadáme si závetríčko. Prichádzame na známe miesto, z ktorého je poza Latiborku pekne vidieť Chabenec.

Pohľad na juh a západ je tiež impozantný – masívna Prašivá, Rovná hoľa a dlhá dolina Sopotnica pod nimi. Vzadu na juhu masívna Poľana. Prechádzka po hrebeni je nádherná – fotíme ako o život.

Stretávame niekoľko diaľkových turistov – robia voľným tempom dvojdňový prechod Donovaly – Čertovica, spať plánujú na chate pod Ďurkovou.

Zaujímavý je kontrast medzi severnými a južnými nízkotatranskými svahmi, južné doliny sú dlhočizné, úplne chýba vápencové predhorie. Na sever klesá svah veľmi prudko. Aj preto sa v zime a hmle vyslovene neodporúča pri zablúdení hľadať zostup severným svahom – lavínové dráhy sú v každej bočnej dolinke.

Prezlečení a nasýtení pohľadmi sa pomaly vraciame k miestu, kde začíname zostup späť k Prievalcu. Vedrami a batohmi obťažkaní zberači nás väčšinou predbiehajú. My sa podľa možností vlečieme čo najpomalšie – vychutnávame krásnu horskú atmosféru. Celý zostup nám trvá dlhšie ako cesta hore. Automobilov na Prievalci dosť ubudlo. Ešte si dávame povinnú zastávku v lúžňanskom pohostinstve – kolega má pivečko, ja obľúbenú kofolu a čaj. Potom nás čaká už len polhodinová cesta autom domov do Ružomberka.


Latiborská hoľa v plnej paráde


Veľká hoľa a masív Prašivej


Suťoviská porastené kosodrevinou


Veľká hoľa obsypaná "brusničiarmi"

1. časť    2. časť