Minerály a horniny Slovenska      :: prepni na celú stránku

Zbieranie minerálov

Donovaly – Barania hlava – Štrosy – Kečka (1. časť)
zdroj: Rastislav Sabucha
pridané:
30.12.2013

Na výlet odchádzame z Ružomberka v krásnom, chladnom letnom ráne. Cestujeme autom na Donovaly. Voz nechávame stáť na križovatke pred Poliankou.

Polianka

Pokračujeme pešo. V Polianke sa dlho nezdržujeme. Začíname „výstup“ lesom. Barania hlava, náš prvý cieľ je veľmi rozložitý vrch s kremencovým podložím, ktorý sa rozprestiera na ploche niekoľkých kilometrov štvorcových.

Barania hlava

Stúpanie je veľmi mierne, vedie smrekovým lesom, ktorý je sem – tam popretkávaný sieťou cestičiek a chodníkov. Do porastov sa v posledných rokoch zahryzli kalamity, miestami prechádzame čerstvými rúbaňami nepravidelného tvaru.

Postupujeme rýchlo, hoci sme trochu limitovaní vekom – dcérka chce mať viac výlet ako naháňačku. Už po necelých 500 metroch za Poliankou máme šťastie – z vymletej lesnej cesty sa blyštia naozaj krásne hematity – takmer čierne, šupinkovité... nádhera. Berieme pár vzoriek a pokračujeme.

Štrosy

Na Baraniu hlavu kráčame čosi vyše hodiny. Odtiaľ je len kúsok k prírodnej rezervácii Štrosy. Tá predstavuje zaujímavý strmý svah – na geologickom zlome. V nadmorskej výške asi 1100-1200 metrov vznikla sutina podobná tatranskej. Porastená je sčasti smrekmi, jarabinou, ale nachádzame tu aj kosodrevinu. Prvý pozdrav Tatier.

Sedlo Príslop

Značená trasa vedie pohodlným chodníkom, ktorým za pár minút schádzame do sedla Príslop. Tu akoby sme sa ocitli v úplne inom svete. Kremencové podložie Baranej hlavy a Štrosov je náhle fuč a my stojíme pod kopcom, ktorý akoby bol zmenšeninou veľkofatranskej Krížnej. Hurná hranica lesa je tvorená bučinou, hornina je slienitý vápenec, miestami červená bridlica.

Sedlo je trávnaté a ponúka celkom pekný aj keď úzky výhľad na sever. Pred nami sa rozkladajú nízkotatranské kopce a Korytnická dolina. Je to pekná predzvesť fantastického kruhového rozhľadu, ktorý nás čaká na vrchole Kečky.

253
Všadeprítomné kremenné žily v kremencoch na Baranej hlave

258
Začiatok rezervácie Štrosy

267
Jeden z prvých pohľadov na Nízke Tatry - Prašivú a Chochule

1. časť    2. časť