Minerály a horniny Slovenska      :: prepni na celú stránku

Zbieranie minerálov

Donovaly – Barania hlava – Štrosy – Kečka (3. časť)
zdroj: Rastislav Sabucha
pridané:
4.1.2014

Po krátkom oddychu začíname výstup na Kečku. Chodník vedie stúpavým traverzom okolo západného a juhozápadného svahu. Najprv po lúke, neskôr vchádzame do bukového lesíka. Na stromoch je vysokohorská poloha poznať – vzrastom to nie sú žiadne velikány.

Kečka

Horniny patria k fatranskému (krížňanskému) príkrovu. Zo svahu je pekný, panoramatický pohľad na Štrosy. Celý výstup aj s početnými zastávkami trvá len 20 minút. Hrebeňová partia nám svojou krásou doslova vyráža dych. Hrebeň od Kečky až po Kozí chrbát je odlesnený, výhľad na všetky svetové strany je úchvatný.

Pohľad na západ uzatvára hradba Nízkych Tatier s Prašivou a Chochuľami. Na juhu sa vinie údolie Hrona, vzadu Poľana a Veporské vrchy. V diaľke je badateľné okolie Banskej Bystrice.

Na severe sa vinie dolina Korytnice, ktorá sa pri Liptovskej Osade vlieva do Revúcej. Má presne smer sever-juh. Oddeľuje Nízke Tatry od Veľkej Fatry. Z fatranských kopcov sú najlepšie viditeľné tie z okolia Smrekovice. Vzadu vyčnieva Choč a Sidorovo nad Ružomberkom.

Bližší výhľad na severozápade uzatvára Zvolen, pod ktorým sa krčia Donovaly. Západným smerom vidíme blízku Baraniu hlavu.

Na vrchole stretáme dvojicu diaľkových turistov - hrebeňovkárov. Jeden z nich je Slovák, druhý je z Nemecka. Obaja sú tu prvýkrát a sú nadšení. Inak na to, že je leto v plnom prúde, tu nestretáme ani živú dušu. Na hrebeni rastie vysoká tráva, presne ten istý druh ako na Ploskej a Krížnej. Pomaly dozrieva, takže farba kopcov sa už začína meniť zo zelenej na žltkastú.

Návrat

Divý vietor, ktorý hore vládne a pomerne chladné počasie nás po štvrťhodine nútia opustiť hrebeň. Pomaly zostupujeme do sedla, driapeme sa na Štrosy. Tu stretáme člena stráže prírody, po krátkom rozhovore pokračujeme na Donovaly – on zase do Hiadeľského sedla.

Cesta nie je dlhá a ubieha nám v pohode – vymýšľam pre dcérku rozprávky. Za hodinu sme pri aute a spokojní s nenáročným výletom sa vraciame domov.

323
Prašivá v plnej paráde

355
Pohľad na juh, kopce nad Moštenicou a Podkonicami, vzadu Pohronie

387
Polianka - vzadu hrebeň Zvolena a Novej hole

1. časť    2. časť