Minerály a horniny Slovenska      :: prepni na celú stránku

Zbieranie minerálov

Jesenná prechádzka Smrekovicou
zdroj: Rastislav Sabucha
pridané:
28.4.2013

Na našu obľúbenú Smrekovicu si vyberáme nádherné slnečné jesenné poludnie. Autom z Ružomberka na Podsuchú a potom sedem kilometrov strmo hore dolinou. Našťastie, cesta hore je dovolená už bez obmedzení.

Od šiesteho kilometra sa už nachádzame v prostredí horského smrekového lesa. Dolina Vyšné Matejkovo je nádherne pustá. Letný turistický ruch už utíchol – kocháme sa samotou a tichom. Na siedmom kilometri – takmer už hore nechávame stáť auto a vyberáme sa klasickým okruhom – najprv na Močidlá pri chate SCP, potom popod Skalnú Alpu. Klesáme širokými hrebeňovými lúkami k odbočke žltej turistickej značky do doliny Blatná.

Slnko nádherne hreje ale nestretli sme zatiaľ ani živú dušu. Stúpame na návršie pod Malou smrekovicou, kde stoja vojenské chatky (vlastne teraz je to hotel Granit). Názov zvolili výborne – žulové okolie je nádherné. Celé prostredie je takmer tatranské. Výhľady máme na tri strany – smerom na juh k Ploskej a na okolité vrchy. Smerom na západ z rúbaniska do Ľubochnianskej doliny. Od hotela Granit pekne vidieť severné svahy Nízkych Tatier so Salatínom v popredí. Vyzerajú nádherne divoko a neprístupne.

Aj okolie hotela je vcelku prázdne. Dcérenka sa chvíľu hrá na preliezkach a hojdačke a potom sa vraciame po asfaltke asi kilometer a pol späť k autu. Nádherný výlet nám trvá len čosi vyše hodiny, s cestou autom do dvoch hodín.

Tešíme sa na ďalšiu návštevu.


Rovinté lúky medzi Malou Smrekovicou a Skalnou Alpou
Zväčšiť obrázok


Výhľad na Ploskú, Borišov, Tlstú a Dvorisko
Zväčšiť obrázok


Pred Malou Smrekovicou. Oblé tvary žulového vrchu konstrastujú s okolím
Zväčšiť obrázok


Pohľad do Ľubochnianske doliny. Vpravo vrch Perušín, vzadu Lipová a Lysec, celkom vzadu Marinské hole
Zväčšiť obrázok


Areál hotela Granit na Smrekovici
Zväčšiť obrázok

rs