Minerály a horniny Slovenska      :: prepni na celú stránku

Zbieranie minerálov

Panský diel a Šachtička v máji (1. časť)
zdroj: Rastislav Sabucha
pridané:
2.6.2013

Na ôsmeho mája nám hlásia výrazné zlepšovanie počasia, takže sa tešíme na výlet. Ráno však je zatiahnuté a prší. Veríme však predpovediam, takže v dvojčlennej zostave nasadáme do auta a štartujeme. Už počas cesty k Donovalom sa oblačnosť prerieďuje. Hoci najvyššie kopce sú stále zahalené v mrakoch, presvitá už aj slnko.

Hráme na istotu a vyberáme si náš obľúbený Panský diel, dúfame, že tam musí byť pekne. Cesta z Banskej Bystrice do sedla Šachtička je nám dôverne známa, vybudovaním obchvatu je trošku orientačne zložitejšia ako v minulosti, ale dá sa trafiť. Stúpaním po dobrej asfaltke prekonávame značné prevýšenie až na 900 m.n.m.

Na Šachtičke vládne májová nádhera. Stromy aj tráva prežiarené ostrým slnkom majú až nechutne jasnozelenú farbu, nebíčko dokonale azúrové. Auto nechávame pri hoteli a po modrej značke okolo kopca začíname výstup na Panský diel. Značka vedie po ceste, z ktorej ešte pred pár rokmi boli úžasné výhľady na Španiu Dolinu. Tá sa nachádza asi 200 výškových metrov pod nami. Výhľad na dedinu je ale dnes už vlastne len z jedného miesta, aj to obmedzený. V zime, keď nie je na stromoch lístie, vidieť o čosi viac.

Cesta sa po kilometri otáča doľava a prechádza na južný svah Panského dielu. Nachádzame sa na rozľahlých lúkach. Ovečky sa tu ešte nepasú, zato stretáme malé stádo koní. Teší nás, že sme sami, žiadnych turistov sme zatiaľ nestretli.

Z lúk sú úchvatné výhľady, najprv na západ a juh, neskôr pod vrcholom aj východným smerom na Nízke Tatry. Pod nami sa ako na mape rozkladá Banská Bystrica. Vzadu štiavnické Sitno, celkom na obzore sú obrysy maďarských vrchov - Börzsöny.

Na vrchole si v prudkom vetre dávame prestávku, potom sa pomaly vraciame. Napriek tomu, že je voľný deň, nestretávame ani tu okrem jednej dvojice žiadnych turistov. Návrat na Šachtičku stíhame za necelú polhodinu. Tu je už podstatne živšie.

Dcérka odbieha k neďalekej „minizoo“, v ktorej sa promenádujú domáce zvieratká – ovce, kozy, sliepky a iná háveď. Je tu tiež veľa malých detí – nad nimi sa usídlilo slnko, modré nebo, pohoda. Až po dlhej chvíli sa vraciame k autu a spokojní cestujeme do Ružomberka.

071
Panský diel. Slieňovce.

050
Okienko do Španej doliny

053
Jelenská skala. Celkom vzadu Rakytov vo Veľkej Fatre

065
Južné svahy Panského dielu

1. časť    2. časť    1. časť