Minerály a horniny Slovenska      :: prepni na celú stránku

Zbieranie minerálov

Hrádok – Ochtinská aragonitová jaskyňa (1. časť)
zdroj: Rastislav Sabucha
pridané:
8.9.2013

Služobná cesta ma po roku vedie do kraja okolo Rimavskej Soboty a Revúcej. Deň je síce daždivý ale našťastie neprší sústavne. Po vybavení pracovných záležitostí je čas na malý výlet. Z Revúcej smerujeme najprv na juh a za Jelšavou odbočujeme doľava. Čaká nás niekoľkokilometrové stúpanie na vrch Hrádok.

Nenápadný kopec vo svojich útrobách skrýva jeden z našich najväčších prírodných klenotov – aragonitovú jaskyňu. Ešte pred jej prehliadkou sa zastavujem pri hoteli Hrádok. Tento patrí jelšavskej magnezitke. Je pekne zrekonštruovaný a dá sa v ňom celkom lacno naobedovať.

Od hotela máme pekný výhľad na vrchol Hrádku. Okolie Revúcej a Jelšavy je silne postihnuté veternou kalamitou. Smršť sa prehnala celým Slovenskom na začiatku leta (2014) a napáchala obrovské škody v lesoch. Zaujímavé je, že silne postihnuté sú aj listnaté a zmiešané porasty. V Revúckej doline je zdevastovaná široká oblasť od Jelšavy až po Muránsku Zdychavu.

Lesy na Hrádku predstavujú karpatský zmiešaný les – buk, smrek, jedľa, smrekovec, javor. Hlbšie koreniace dreviny prestáli smršť najlepšie – z ihličnatých ostali stáť hlavne jedľové a smrekovcové skupiny.

Hrádok je budovaný hlavne premenenými horninami – aragonitová jaskyňa vznikla v mramoroch. Mramor má belavú, alebo sivú farbu, niekedy je veľmi estetický – páskovaný.

Od hotela Hrádok k vchodu do jaskyne vedie asfaltka, s peknými výhľadmi na Rudohorie. Je dlhá cca. 800 metrov. Oplatí sa nechať auto v blízkosti hotela, pretože parkovisko priamo pri jaskyni je spoplatnené. Vstupy do jaskyne sú každú hodinu, prehliadka trvá približne 25 minút.

Do jaskyne sa vchádza dlhou vybetónovanou chodbou, samozrejme teplotný rozdiel je v lete citeľný. Prehliadka je obmedzená na 30 členné skupiny. Výzdobu tvorí niekoľko typov aragonitu. Biele „kvety“ sa nádherne trbliecu na sivom mramorovom podklade. Nádhera.

Po prehliadke jaskyne ešte obdivujeme výhľady – našťastie aspoň čiastočne je vidieť smerom k Revúcej a na západ. Prichádzame späť k hotelu a chystáme sa zabivakovať na blízkej chate.


Vchod do Ochtinskej jaskyne

1. časť    2. časť