Minerály a horniny Slovenska      :: prepni na celú stránku

Zbieranie minerálov

Ružomberok – Orlovská lúka - Vlkolínske lúky – Málinô Brdo
zdroj: Rastislav Sabucha
pridané:
23.5.2015

Predjarnú vychádzku z Ružomberka na Vlkolínske lúky a ďalej na Málinô Brdo začíname dosť neskoro popoludní. Cestou na kalváriu sa príjemne rozohrievame. Je síce apríl, ale vonku sú dva stupne nad nulou. Vo vzduchu poletujú vločky.

Na Kalvárii sa vnárame do lesa, pokračujeme po modrej značke chodníkom. Chodník na Malino je nádherne vytesaný v strmom svahu, má dĺžku asi tri a pol kilometra. Vedie okolo viacerých pekných skalných útvarov z dolomitického vápenca.

Za Orlovskou lúkou je na niektorých miestach vyslovene zarezaný do skál. Prekrásna túra je tu v každom ročnom období, teraz skoro na jar však máme možnosť si vychutnať tú pravú samotu. Lyžiarska sezóna už skončila a letná je ešte v nedohľadne.

Cesta na lúky z Ružomberka trvá asi hodinu – my máme so sebou deti, takže približne o pol hodinu dlhšie.

Na Vlkolínskych lúkach je vcelku príjemne, takže sa rozhodujeme pre ďalší výstup k Májekovej chate. Po lúkach s kvitnúcimi šafránmi vystupujeme k lyžiarskemu stredisku. Pri zatvorenom bufete konzumujeme prinesený čaj a keksy. Decká sa hrajú na preliezkach a zaujímavej atrape – drevenom ratráku.

Cestou dole sa dobre bavíme. Vraciame sa po ceste, takže dolu schádzame dosť rýchlo. Napriek tomu nás zapadajúce slnko zastihne ešte v doline a pri východe nad mesto je už skoro tma. Medveďa našťastie nikde nevidno.

Spokojní s prechádzkou sa vraciame domov. Celý výlet trvá asi štyri hodiny.


Skalné útvary nad chodníkom za Orlovskou lúkou


Skalné útvary nad chodníkom za Orlovskou lúkou


Skalné útvary nad chodníkom za Orlovskou lúkou


Skalné útvary nad chodníkom za Orlovskou lúkou


Skalné útvary nad chodníkom za Orlovskou lúkou


Málinô Brdo


Pohľad na Sidorovo a vzdialený Salatín

rs