Minerály a horniny Slovenska      :: prepni na celú stránku

Zbieranie minerálov

Jar na Vlkolínci (1. časť)
zdroj: Rastislav Sabucha
pridané:
16.7.2015

Jarný výlet na Vlkolínec začíname v pekné aprílové predpoludnie. Túra, ktorú plánujeme je pre našu nie veľmi dobrú zdravotnú konšteláciu veľmi krátka – chceme sa len prejsť po dedinke a vyjsť na nevysokú vyvýšeninu južne od nej.

Na parkovisku pod Vlkolíncom vládne prázdnota – je streda, mimo sezóny. Stojí tu len stará zelená vetrieska. Aj pokladňa je zatvorená.

Prechádzame medzi domy. Žiadne autá, žiadni ľudia – paráda. Takto sa Vlkolínec v sezóne vidieť nedá. Fotím drevenice a spoločne si vychutnávame zvláštne chvíle.

Z námestíčka prechádzame ku škole a kostolu. Tu sa dá odbočiť pomedzi domy na lúky. Práve sa začínajú zelenať novou trávičkou. Aj krovie a stromy začínajú pučať – za pár dní bude zelené celkom všetko.

Na lúčke stojí vynovené detské ihrisko – dcérka sa má kde zabaviť. Ostáva s manželkou, ktorá sa vyhrieva na slniečku. Ja pokračujem popri senníkoch hore na kopec.

Smerom na juh mám odkrytý úžasný panoramatický výhľad na vrch Šiprúň a okolie. Vyššie polohy sú ešte biele od starého snehu. Zima začala neskoro, ale o to dlhšie vydržala.

Keď sa otočím na sever mám pod sebou Vlkolínec ako na dlani. Nad ním sa bralnatie vrch Sidorovo. Skaliská vytŕčajú spomedzi borovíc a smrekovcov. Zaujímavé je, že ešte tesne po vojne boli svahy Sidorova bez lesa, podobne boli na tom aj ďalšie vrchy v okolí Revúckej doliny.

Sidorovo je budované dolomitickým vápencom. Pri troche šťastia sa v okolí dajú nájsť pekné kalcitové kryštály. Asi kilometer severne od Vlkolínca smerom do Ružomberka po cyklotrase sa nachádza Krkavá skala – osamelo stojaca kamenná mohyla.

Schádzam dolu k rodinke, dietko sa dostatočne vyhralo, takže už môžeme pokračovať v prechádzke spoločne. Dlho sa už nezdržiavame. Prichádzame na parkovisko a lúčime sa s Vlkolíncom. Cestou v Trlenskej doline máme ešte malú zastávku, a potom už pokračujeme priamo domov. Krátky výlet sme absolvovali za dve hodiny.


Vlkolínec


Zvonička ma Vlkolínci - ikonická stavba v strede dedinky


Vrch Šiprúň nad Trlenskou dolinou


Vlkolínec, sedlo Vrchlúky a nad ním Sidorovo


Strechy


Skalnaté svahy Sidorova - dolomit

rs