Minerály a horniny Slovenska      :: prepni na celú stránku

Zbieranie minerálov

Valaská Dubová – Tesné skalky – Stredná poľana - Veľký Choč (1. časť)
zdroj: Rastislav Sabucha
pridané:
2.10.2017

Už dlho sľubujem dcérke výlet na Veľký Choč. Už tam boli už skoro všetci spolužiaci a prázdniny sa už skončili bez toho aby sme sa tam vybrali. Proste, dosť bolo výhovoriek, treba konať. Takže cestujeme z Ružomberka do Valaskej Dubovej, kde začína najkratšia a podľa mňa aj najkrajšia výstupová trasa.

Dubová

Valaská Dubová je práve vďaka Choču pomerne navštevovaná obec. V minulosti sa tu dosť riešilo parkovanie. Turisti často odstavovali autá na námestíčku v obci a domácim blokovali prejazd. Situáciu vyriešili vybudovaním parkoviska neďaleko futbalového ihriska. Parkovať sa dá aj vedľa cintorína. Tu odstavujeme auto aj my.

Stúpame okolo kostola s Lurdskou kaplnkou. Ďalej po ceste máme Jánošíkovu krčmu. Asi to nie je celkom pravda, ale podľa povestí práve tu chytili Jánošíka. V každom prípade, krčma je veľmi stará stavba, kľudne môže mať aj tých 300 rokov.

Námestíčko v Dubovej je veľmi pekné, umiestnené na vyvýšenom kopci s krásnym výhľadom. Je po rekonštrukcii, dokonca tu strieka aj malá fontána.

Za Dubovou

Začíname výstup po modrej značke. Na konci obce stojí pomerne zaujímavé sídlo – rozľahlý dom s mnohými prístavkami. Býval obklopený neskutočným neporiadkom a starými vrakmi. Čosi sa však zmenilo aj tu – hrdzavé autá zmizli, len spoza plota smutne vykúka korba nepojazdnej vetriesky. Zato v žulovom plote nachádzame krásne tmavozelené žily epidotu.

Dedina končí. Stúpame okolo malého lomu, kde máme krásny pohľad na Tesné skalky. Potom takmer rovnou lúkou až po vstup do lesa. Tu začne byť stupák väčší. Prechádzame okolo tabúľ náučného chodníka. Cestou na Strednú Poľanu sa teda aj trochu povzdelávame.

Chodník je veľmi skalnatý. Pod nohami máme len štrk a kamene, hore sa mi ide dobre, ale tuším už, že zostup bude pre mňa trápenie. Trasa vedie uzučkou dolinkou – keby prišiel medveď, tak niet ani kam utekať. Našťastie smerom od Choča stretávame veľa turistov, ktorí sa už vracajú. Tak hádam medveďa odplašili.

Tesné skalky

Prichádzame do úchvatného skalného amfiteátra pod skalami. Aj počasie na chvíľu ukazuje krásnu tvár – slniečko prebleskuje pomedzi oblaky. Farby skál, suťovísk a stromov sú úchvatné. Popod Tesné skalky už chodník ide vyslovene strmo hore. Prechádzame pomedzi skalné vráta. Dolinkou sa smerom dole otvára niekoľko krásnych výhľadov.

Je už september ale počasie je veľmi teplé. Môže byť okolo 20 stupňov. Takže sa z nás leje pot. Našťastie máme so sebou dostatok vody. V suťoviskách pod skalkami sa pri troche šťastia dajú nájsť úlomky tvrdého, hnedého, miestami takmer čierneho limonitu. V minulosti sa na Choči dokonca ťažil a spracovával.

Strmý výstup na Poľanu

Nad Tesnými skalkami sa už charakter lesa mení na vysokohorskú smrečinu. Cestu križujú popadané stromy, v lese je veľa papradia. Posledných 5OO metrov pred Poľanou je dosť ťažkých – chodník je veľmi strmý a šmykľavý. Prechod jedného spadnutého stromu nás zamestnáva na dlhé minúty. Nakoniec ho úspešne podliezame a pred nami sa otvára široká a lúčnatá Stredná poľana.


Rezervácia


Skalnatý chodník vedie úzkou a strmou dolinkou


Tesné skalky


Suťoviská pod skalami. Pri troche trpezlivosti sa tu dajú nájsť zaujímavé tmavohnedé až čierne limonity


Chodník na poľanu je čoraz strmší a skalnatejší

rs