Minerály a horniny Slovenska      :: prepni na celú stránku

Zbieranie minerálov

Valaská Dubová – Tesné skalky – Stredná poľana - Veľký Choč (3. časť)
zdroj: Rastislav Sabucha
pridané:
7.10.2017

Po krátkej zastávke na Strednej poľane pokračujeme smerom k Veľkému Choču. Čaká nás ešte niečo cez 300 metrov prevýšenia, už v čisto vysokohorskom prostredí. Oficiálna modrá značka vedie južným svahom, my prechádzame na oranžovo označenú „lyžiarsku“ spojku, ktorá sa po 500 metroch napája na červenú značku z Jasenovej.

Posledne som tu bol v roku 2005, som prekvapený ako tu lesný porast vyrástol a zhustol od tých čias. Stúpanie nie je príliš strmé, ale výhľady takmer nie sú, takže je dosť jednotvárne.

Ešte jeden strmší výšľap skalnatým terénom a sme v kosodrevine. Sivé bralá ma zaujímajú – je to najčistejší dolomit. Krásne sa trbliece na čerstvých úlomkoch.

Počasie je čoraz horšie, vetrisko od západu je veľmi prudké, ledva sa dá udržať rovnováha. Tesne pred vrcholom je strmý skalný prielez, síce len niekoľko desiatok metrov vysoký, ale pre mňa prakticky nepriechodný. Takže vrchol predsa len nedobyjeme. Nevadí, sme už takmer pred ním. Viditeľnosť do diaľky je slabá – Nízke Tatry skôr tušíme, Malá Fatra a Veľká Fatra sa dajú rozoznať o niečo lepšie. Liptov a Orava sa sme-tam zablysnú v lúčoch slnka.

Nachádzame si bezveterné miesto. Tu sa schovávame, olovrantujeme, trochu fotíme a chystáme sa na zostup. Cestou dole si dávame ešte jednu zastávku na Strednej poľane. Na 15 minút sa vyjasňuje, je tu kľud, vietor utícha. Nedeľné neskoré popoludnie na konci leta – idyla.

Zostup z Poľany do Dubovej je pre mňa veľmi ťažký, najprv šmykľavé blato, potom suťovisko a šutre. Celkovo nám zostup trvá presne dva krát dlhšie ako výstup.

Nakoniec predsa len schádzame do dediny, slnko sa už schovalo za kopce a stmievajúcou sa dolinou sa vraciame do Ružomberka.


Posledný výšvih pred vrcholom Veľkého Choča


Vysokohorská lúka


Pohľad na západ - Šípska Fatra, hranica Liptova a Oravy


Vzadu je Malá Fatra


Predný Choč, Liptovská kotlina pri Ružomberku


Pohľad na Strednú poľanu zhora


Malý Choč, sedlo Vráca


Chočský dolomit


Nakrátko sa vyčasilo


Skalné prahy


Orava, Dolný Kubín a Kubínska hoľa

rs