Minerály a horniny Slovenska      :: prepni na celú stránku

Zbieranie minerálov

Štangarígeľ (1. časť)
zdroj: Rastislav Sabucha
pridané:
3.12.2017

Tajomný Štangarígeľ, ukrytý v neprístupných lesoch medzi Krupinou a Žibritovom ma láka už dlhé roky. Pamätám si, že som ho kedysi navštívil v detstve, ale odvtedy som ho nevidel viac ako 20 rokov. Ale čas beží, aj naše deti už podrástli, takže je možné výpravu zopakovať.

Autom k Havranu

Na Štangarígeľ vedie z Krupiny zelená turistická značka, takže nájsť ho by nemal byť problém. Keďže sme dosť leniví, rozhodujeme sa, že začiatok trasy prejdeme autom. Z Krupiny najprv ponad vodnú nádrž Bebrava, ktorá sa krásne modrie hlboko pod nami, ďalej zaujímavou lazníckou krajinou ku konečnej autobusu na Havrane.

Striedajúce sa polia, dubové a borovicové lesíky, nádherné výhľady smerom na východ. Kopaničiarska romantika. Prichádzame k Havranu, vysadáme z auta, balíme veci. Zhrození zisťujeme, že naša mladšia dcérka si miesto turistických topánok nasadila na nôžky sandálky.

Rozhodujeme sa pokračovať, aspoň pokiaľ sa bude dať, s tým, že prinajhoršom ju budeme niesť na pleciach alebo sa vrátime.

Brekyňa na Havrane

Kráčame po prašnej ale dobrej ceste ďalej po zelenej značke. Všade vládne ticho, len vo vzdialených lazoch sem-tam zabreše pes. Je to ako návrat o sto rokov dozadu. Prichádzame k miestu, kde stála slávna brekyňa na Havrane. Býval to nádherný, rozložitý chránený strom. Teraz už je vyschnutý a spílený, ale jeho pozostatky sa ešte dajú nájsť. Pri kríži treba dať pozor – značka odbočuje doľava a začína strmo stúpať. Po okraji lesa rýchlo naberáme výšku.

Lesným hrebeňom

Otvára sa krásny výhľad na Červenú horu, ktorá dominuje okoliu ako najvyšší kopec. Cesta sa mení na traktorovú stopu, ktorá stúpa po hrebeni. Suchý skalnatý hrebeň je porastený nízkym dubovým lesom. Všade je kopa okrúhlych andezitových balvanov. Dcérka sa statočne borí s terénom, každú chvíľu kontrolujeme deti, či na ne nenaskákali ovady.

Vychádzame na temeno kopca. Nádherné modré nebo, slnko sa pomaly kloní k západu. Úžasná letná atmosféra. Cesta je našťastie úplne suchá. Z temena kopca schádzame traverzom ponad dolinu Bebravy. Na jednom mieste prechádzame krížom cez rúbanisko – otvára sa výhľad na sever.

Blúdenie

Za rúbaniskom ešte chvíľu kráčame lesom, ktorý je čoraz redší. A mokrejší. Kráčame nepríjemnou bažinou, turistické značky zmizli. Zablúdili sme. Po značnom trápení so „sandálkovou“ turistkou prichádzame na lesnú štrkovú cestu. Samozrejme, v turistickej mape o nej nie je žiadna zmienka. Rozhodujeme sa medzi dvomi možnosťami. Buď pokračovať po neznámej ceste alebo predsa len skúsiť nájsť Štangarígeľ, ktorý už nemôže byť ďaleko.


Sopečné bomby
Zväčšiť obrázok


Dubina na temene kopca cestou na Štangarígeľ
Zväčšiť obrázok


Turistické značenie
Zväčšiť obrázok


Sopečné bomby poslúžia aj ako materiál na stavbu lesníckeho hraničného kopca
Zväčšiť obrázok


Pohľad do koruny slnkom prehriateho dubového lesa
Zväčšiť obrázok


Pútnička
Zväčšiť obrázok

rs