Minerály a horniny Slovenska      :: prepni na celú stránku

Zahraničie

SI - Retro 2017: Savický vodopád (1. časť)
zdroj: Rastislav Sabucha
pridané:
30.1.2024

Fotografie z rodinného zájazdu do Slovinska. Prehliadli sme si Ľubľanu, Postojnú jaskyňu, tiesňavu Vintgar. Dnes máme na programe vodopád Savica. Tento prírodný klenot naozaj nemožno v Slovinsku obísť. Prístup k nemu je jednoduchý, dá sa absolvovať aj ako okruh. Chodník je dobre zabezpečený, vodopád môžu navštíviť aj starší prípadne malí návštevníci.

Pri vodopáde sa človeka nevdojak zmocní úcta k prírode, horský potok sa rúti kaskádami niekoľko desiatok metrov do hlbiny. Vodná triešť je všade okolo. Aj v lete je dobre si dať vetrovku alebo pršiplášť. Vápencové horniny pomaly ustupujú divému toku, terasy sú vyhladené vodou, na dne potoka obrie hrnce.

Savický vodopád nie je situovaný vo vysokej nadmorskej výške, pri dne údolia je normálny listnatý les. Aj na svahoch je zastúpenie listnáčov vysoké.

Savický vodopád je vysoký 78 metrov a tesne nad vodopádom ho napája krasový prameň nazývaný aj Savica. Veľká časť vody pochádza z krasovej kotliny okolo Čierneho jazera, ktoré leží asi 500 metrov vyššie nad vodopádom, vďaka čomu má prameň relatívne stabilný a silný tok.

Voda tečie do prameňa pod zemou, kde sa rozdeľuje na dve časti. Po silných dažďoch môže zásoba vody z jazera a jeho okolia presiahnuť kapacitu tunelov a časť vody tečie na povrch v kaskádových vodopádoch vysokých 600 metrov. Vodopád pokračuje v rovnomennom potoku, ktorý sa vlieva do Bohinjského jazera.

Vodopád Savica "nadväzuje" turisticky na tiesňavu Vintgar. Miesta sú od seba vzdialené niekoľko kilometrov - obidve sa dajú navštíviť za jeden deň. Prekrásny kaňon, trochu pripomínajúci náš prielom Hornádu je prístupný po drevenej cestičke, visiacej nad vodou divokého toku.

GPS: https://www.openstreetmap.org/?mlat=46.2931&mlon=13.7963#map=15/46.2931/13.7963

obr

1. časť    2. časť