Minerály a horniny Slovenska      :: prepni na celú stránku

Zbieranie minerálov

Banská Štiavnica - Červená studňa - žila Terézia - Horná Roveň - Klinger (1. časť)
zdroj: Rastislav Sabucha
pridané:
28.12.2011

Červená studňa - Ottergrund

Naša pravidelná letná banskoštiavnická akcia pripadla tentokrát na koniec júla. Základňu máme tradične v Krupine a z nej vyrážame na denné výlety do Štiavnických vrchov. Prvý deň volíme vďaka celkom peknému počasiu Sitno (o ňom inokedy). Druhý deň už unavenejší vyrážame do Banskej Štiavnice. Mesto si nechávame na záver dňa, prechádzku volíme na predpoludnie.

Vyrážame okolo ôsmej smerom na Žibritov. Na sedle Tomperk prekonávame hranicu obrovitánskej štiavnickej kaldery a klesáme strmým trojkilometrovým zjazdom do Sv. Antona.

Banskú Štiavnicu obchádzame južným obchvatom popod Kalváriu. Počasie nie je najlepšie, ale neprší, miestami cez mraky prenikne slniečko. Aj tak je ale celkový dojem skôr septembrový ako júlový. Za Štiavnicou odbočujeme na cestu vedúcu do sedla Červená studňa.

Na minútku zastavujeme pri novej šachte. Haldy, na ktorých sme sa ako mládež vedeli vybúriť hľadaním nerastov celé hodiny sú takmer úplne zavezené hlinou, budovy šachty slúžia nevieme čomu. Lokalita je zaujímavá hlavne etnograficky – rómska komunita práve usporiadala nejakú akciu, ktorá je krížencom gulášpartie a diskotéky.

V sedle nechávame stáť auto a rozmýšľame nad ďalším postupom. Vzhľadom k pomerne silnému vetru a vyslovene horským podmienkam sa rozhodujeme, že nepôjdeme hrebeňom ale popod – náučným chodníkom po žile Terézia až na Hornú Roveň. Naspäť sa plánujeme vrátiť po modrej turistickej značke Chodníkom Andreja Kmeťa.

V dobrej nálade kráčame cestou miernym stúpaním. Medzi kamením sa kde-tu zaleskne chalkopyrit, ukazujem ich dcérke ktorá otlčené kamienky s nadšením zbiera. Z Červenej studne vychádza celá séria chodníkov – mieša sa tu Geopark, náučné chodníky, klasické turistické trasy a ktoviečo ďalšie, našťastie žila Terézia je označená výborne a trochu to tu už za tie roky poznáme. Po štvrťhodinke prichádzame na nádhernú skalnú ostrohu porastenú smrekovcami, z ktorej ne úžasný pohľad na mesto. Priam visíme nad starým námestím a historickým jadrom.

Tiež máme pekný výhľad na Michalštôlnianske jazero. Vzadu za hrebeňom vykúka ťažná veža Novej šachty. Za vyhliadkou sa cesta delí – horná vedie popod Paradajz na Rosniarky. Spodná sa plazí popod romantický ottergrundský „majer“ k rovnomennému tajchu. Zaujímavé je, že hoci od jazierka sme možno len 300 metrov, nevidieť ho – sme presne vo výške hrádze. Cestou sa kocháme pasúcimi koníkmi a peknými pohľadmi na hrebeň. Cesta k jazierku – naša prvá etapa nám lážo-plážo tempom trvala asi pol hodinu.

440
Pohľad z cesty po žile Terézia na Michalštôlnianky tajch


Kresanica

1. časť   2. časť   3. časť   4. časť   5. časť   6. časť   7. časť   8. časť   9. časť   10. časť