Minerály a horniny Slovenska      :: prepni na celú stránku

Pod drobnohľadom

Retro 2006: Račkova dolina (1. časť)
zdroj: Rastislav Sabucha
pridané:
20.5.2021

Pracovný výjazd do jednej z dolín Západných Tatier. Z Ružomberka do Liptovského Hrádku, odtiaľ cestou smerom na Podbanské. Obchádzame veľkým oblúkom Pribylinu a odbočujeme k Račkovej.

Asfaltka vedie povedľa Račkovho potoka, stúpa mierne k horám. Prichádzame k ústiu doliny. Pokračujeme popri mohutnej vodnej zdrži až k spojeniu dvoch dolín, Račkovej a Jamníckej. Odbočujeme doprava, do Račkovej. Cesta stúpa už oveľa strmšie, asfalt je preč, vystriedala ho kamenitá šotolina. Kontrolujeme si polohu podľa mapy. Vyťahujeme výstroj a štartujeme do stúpania.

Prekrásne lesy Západných Tatier sú v ešte málo postihnuté kalamitami, na prvý pohľad vyzerajú tmavé smrečiny celkom zdravo. Nad nimi kosodrevina a potom už len horské lúky a skaly.

Západné Tatry sú jadrové pohorie, z južnej strany sú ostro oddelené od Liptova zlomom. Druhohorné vápencové obaly sa na povrchu skoro nevyskytujú, nachádzajú sa hlboko v podloží paleogenu. Od juhu tvorí Západné Tatry súbor premenených hornín. Časté sú pararuly, svorové ruly zaujímavé sú napríklad amfibolity tmavo zelenej farby.

Z južnej strany sa v Západných Tatrách formovanie ľadovcami vyskytuje hlavne v okolí hlavného hrebeňa, smerom k okraju pohoria majú už doliny tvar písmena V. Zato poriadne hlbokého.

Stúpame do svahu. Odkrývajú sa prekrásne pohľady na sever k hlavnému hrebeňu. Vidíme mohutný Klin, vedľa neho Gáborovo sedlo. Na druhom brehu doliny Jakubiná.

V dopoludňajších hodinách sa hory ešte kúpu v slnečnom svetle. Popoludní takmer určite príde dážď, taká je predpoveď. Musíme sa preto poponáhľať.

Nakoniec aj tak nestíhame, pri návrate nás zachytáva poriadny lejak. Ponáhľame sa z mokrých a hrmiacich hôr. Dúfame, že v Liptove bude sucho a slnko. To sa aj vypĺňa. Sušîme sa a tešíme sa z tepla. Západné Tatry vyzerajú hrozivo, sú zahalené v čierno modrom háve.

Ostáva nám už len cesta domov. Autom z ústia Račkovej doliny do Ružomberka pohodlne za tri štvrte hodiny.


Račkova dolina
Zväčšiť obrázok

1. časť    2. časť