Minerály a horniny Slovenska      :: prepni na celú stránku

Pod drobnohľadom

Retro 2006: Vtáčnik (1. časť)
zdroj: Rastislav Sabucha
pridané:
20.6.2021

Sedlo Vtáčnik vo Veľkej Fatre - naše obľúbené miesto. Spolu s manželkou sa chystáme "dobyť" ho na horských bicykloch.

Ja na svojom veteránovi, ktorý už má viac ako 10 rokov, ona na celkom novom stroji. Z Ružomberka po asfalte na Vlkolínske lúky, to je ešte celkom znesiteľné stúpanie. V dolinke Suché Hrabovo je už ale výrazne strmšie. Nakoniec sa vzdávame a bicykle tlačíme. Aj tak máme čo robiť.

Je krásne letné počasie, ale našťastie nie celkom horúco. V odkryvoch cesty sa dajú vidieť pekné vápencové aj dolomitové vrstvy s bielym kalcitom.

Prechádzame veľkou serpentínou a hneď sme nad Trlenskou dolinou. Tu už je vidieť ako sme vysoko. Do sedla Vtáčnik nám chýba ešte asi sto metrov prevýšenia. Cesta je doslova vysekaná v skale. Na známej vyhliadke si dávame oddych. Skúšame ďalej pokračovať na bicykli, darí sa.

Za desať minút sme v sedle. Nádhera. Pohľady na Šiprúň, Salatín a severné Nízke Tatry sú úžasné. Počasie umožňuje takmer neobmedzený výhľad. Vzadu na východe až po Tatry.

Smerom na západ je výhľad uzavretý Tlstou horou a blízkymi fatranskými kopcami nad Čutkovskou dolinou. No a na juhu mohutný Šiprúň. Krásny kopec, leží však trochu bokom od hlavného hrebeňa.

Pridávame si vrstvy oblečenia, aby sme pri dlhom zjazde do Ružomberka nezmrzli. Dúfam, že na kamenitej ceste nepopadáme z bicyklov.

Nakoniec zjazd zvládame, je to paráda. Tešíme sa z krásneho výletu.


Na Vtáčniku
Zväčšiť obrázok

1. časť    2. časť