Minerály a horniny Slovenska      :: prepni na celú stránku

Pod drobnohľadom

Retro 2006: Malá a Veľká Chochuľa (1. časť)
zdroj: Rastislav Sabucha
pridané:
30.9.2021

Prechod západnou časťou hrebeňa Nízkych Tatier. Zo sedla Prievalec stúpam na hrebeň, okolo Veľkej hole do sedla Skalka. Toto pomerne nízko položené sedlo je hojne porastené kosodrevinou. Z neho pokračujem stúpajúc na Košarisko. Tu sa dá odbočiť na Rovnú hoľu. Ja však idem ďalej na Chochule.

Doteraz som sa pohyboval po granodiorite. Na Malej Chochuli sa však na vyskytuje kremenec. Spozorniem, hľadám žilky kremeňa a hematit. Nachádza sa tu v celkom pekných vzorkách.

Výhľady na všetky strany sú prekrásne. Priamo podo mnou je Liptovská Lúžna, Korytnica, doliny Banské, Patočiny. Mohutné horstvá stredného Slovenska, všetky ako na dlani.

Je pracovný deň, stretávam len minimum turistov. Za celý deň asi päť. Samota a pokoj. Zostup do Hiadeľského sedla je strmý. Vchádzam do kosodreviny, neskôr do lesa. V sedle si dávam prestávku.

Ostáva mi posledný úsek do Korytnice. Zostup po lesnej ceste je príjemný, hoci slniečko už zapadlo a trochu sa obávam medveďov. Prichádzam do sedla Baba, ostáva mi ešte pár kilometrov. Autobus do Ružomberka mi ide až o niekoľko hodín, našťastie sa mi darí zabezpečiť odvoz autom. Krásny výlet v Nízkych Tatrách.


Kremenec
Zväčšiť obrázok


Suťoviská na Malej Chochuli
Zväčšiť obrázok

1. časť    2. časť    3. časť