Minerály a horniny Slovenska      :: prepni na celú stránku

Pod drobnohľadom

Retro 2006: Hodruša - Homôlka - Veľký bok (1. časť)
zdroj: Rastislav Sabucha
pridané:
20.10.2021

Dolina Hodruša vo východnej časti Nízkych Tatier. V minulosti tu boli bane na medenú aj železnú rudu. Hodruša je dostupná z dedinky Malužiná. Vedie sem modrá turistická značka. Cesta je asfaltová a veľmi dlhá. Spočiatku má len mierny sklon, neskôr od horárne Škarkétka stúpa strmšie.

Dolina Hodruša

Dno doliny opúšťa značka pri lesnej chate Hodruša. Táto stojí na rovinatom mieste v nadmorske výške okolo 1200 metrov. V minulosti tu údajne stálo viac domov - banícka osada. Do sedla pod Veľkým bokom vedie stará, podľa mňa banská cesta. Má zaujímavé trasovanie s viacerými serpentínami. V hornej časti sú krásne horské lesy (aspoň teda v roku 2006 ešte boli). V sedle sa dá odbočiť buď na Veľký bok alebo smerom k hlavnému hrebeňu na Zadnú hoľu a Homôlku.

Zadná hoľa a Homôlka

Zadná hoľa s Homôlkou prekonávajú svojou nadmorskou výškou 1600 metrov, patria teda k najvyšším vrcholom v tejto časti Nízkych Tatier. Hoci sa tu križujú viaceré turistické chodníky, stretnúť tu človeka je skôr výnimkou. Snáď okrem času zretia brusníc - vtedy je tu pre zmenu až moc živo.

V lesoch pod Homôlkou sa dajú vidieť pozostatky starých výsypiek, štôlní, ciest. Bežný turista sa k nim však nemá ako dostať, sú mimo značkované chodníky.

Veľký bok

Veľký bok je nádherný kopec. Krajinná dominanta. Tvarmi pripomína veľkofatranské vrcholy v okolí Krížnej a Ostredka Aj horniny, ktoré ho budujú sú podobné - slienité vápence a slieňovce. Z Veľkého boku je nádherný kruhový výhľad.

Na vrchole je rozľahlá, takmer rovná plošina. Svahy spadajú veľmi prudko do dolín. Vrch je odlesnený, porastený vysokou trávou. Je to iný druh ako na hlavnom hrebeni. Tento je typický pre živné, vápencové pôdy. Kosodreviny je na Veľkom boku málo, zato tu rastú pekné horské borievky. Južne od vrcholu zdobí plošinu malá skupina hranatých skál so smrekmi. Hlavne vo večernom svetle je veľmi estetická.

Melafýr

Zaujímavý je blízky bralnatý vrch Mačacia. Je sčasti budovaný paleovulkanitmi - melafýrmi. Tieto horniny sa vyskytujú v úzkom páse na severe Nízkych Tatier. Obsahujú zaujímavé acháty, kremeň, baryt, kalcit a niekedy aj Cu a Fe minerály. Veľký melafýrový lom je napríklad v doline Svidovo.

Návrat

Z Veľkého boku sa dá vrátiť späť do Malužinej alebo zísť dlhou zostupovou trasou cez Svarinsku dolinu. To už vydá na naozajstnú náročnú celodennú túru. Východné Nízke Tatry však stoja za to. Príďte a skontrolujte.


Skalisko pri chodníku na Veľkom boku
Zväčšiť obrázok


Poľovnícka chata v Hodruši
Zväčšiť obrázok


Mačacia - pohľad z Veľkého boku
Zväčšiť obrázok


Dolina Hodruša, vzadu Veľký a Malý bok
Zväčšiť obrázok

1. časť    2. časť    3. časť