Minerály a horniny Slovenska      :: prepni na celú stránku

Zbieranie minerálov

Špania Dolina - banícky "orloj" (1. časť)
zdroj: Rastislav Sabucha
pridané:
20.6.2009

Banícky orloj v Španej Doline nájdeme priamo na námestí, takže k nemu netreba nijako ďaleko chodiť. Vedľa známej Klopačky na východnom okraji rínku je napoly zastrešená a opravená bývalá budova šachty Ferdinand – tu nájdeme aj orloj.

Na to, aby sme ho mohli vidieť v plnej paráde treba samozrejme aj prísť v správnom čase, napríklad my chodíme do Španej Doliny pomerne často, ale tejto jari sme ho videli v činnosti prvýkrát.

Podľa tabuľky, ktorá je pri ňom umiestnená bol uvedený do činnosti v roku 2004. vznikol na podnet spoločnosti Montana s.r.o. Špania Dolina a vychádza z baníckej tradície tejto obce.

Citujem

Už samotný zvuk baníckeho klopadla sprítomňuje súčasníkom kedysi každodennú zvukovú kulisu doliny a nad fárajúcimi baníkmi bdie Svätý Klement, ich patrón a ochranca.

Tvorcovia projektu veria, že tak ako kedysi banícka „klopačka“ zvolávala baníkov do práce, jej výtvarno – hudobné prevedenie v priestoroch bývalej šachty Ferdinand bude „zvolávať“ do Španej Doliny čoraz viac návštevníkov, aby tak zlaté časy rozkvetu baníctva v tomto regióne neboli zabudnuté...


Orloj

Orloj zobrazuje model špaňodolinskej bane. V hornej, povrchovej časti je kostol, niekoľko domčekov aj budova šachty. Dvaja vyparádení baníci kladivkami usilovne búchajú – roztĺkajú rudu.

Šachta klesá do hĺbky, je vystužená drevom a na obidve strany z nej odbočujú štôlne. Baňa je plná ľudí – oddeľujú skalu, vozia ju, nakladajú na vozíky, vyťahujú šachtou na povrch...

Figúrky sa síce nepohybujú, zato sú veľmi pekne vyhotovené z pálenej hliny bez glazúry. Napravo je v okienku umiestnená farebná soška spomínaného sv. Klementa. Drží v ruke „berlu“ s dvojkrížom a dva banícke kladivká.

Realizácia

Autor a realizácia – Ludvík Pozníček
Autor keramických figúr – Zdenko Majer
Belo Felix – autor hudby
IQM s.r.o Zvolen – software a hardware
MANA s.r.o. Banská Bystrica – supervízia

Prevádzka

Celoročná, prezentácia začína každú celú hodinu denne v čase od 10.00 do 16.00 hod., v letných mesiacoch od 9.00 do 18.00 hod.

orloj

1. časť    2. časť